UMPRUM otevírá nové Technologické centrum

Zdroj
Mgr. Kamila Stehlíková, UMPRUM
Vložil
Tisková zpráva
01.12.2021 16:00
Praha

Nové Město

Ivan Kroupa
Tomáš Zmek
Jana Moravcová
Ivan Kroupa architekti

Po téměř deseti letech příprav a stavebních prací má Vysoká škola umělecko- průmyslová v Praze možnost rozvíjet svou výuku v novém Technologickém centru v Mikulandské ulici. Nová budova nabízí nadstandardní dílenské zázemí odpovídající vysokým technickým požadavkům. Nechybí ani prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce nebo konference.

„UMPRUM trpěla nedostatkem prostoru pro výuku téměř 100 let. Výstavbu nového objektu, který by měl lepší prostorové parametry než historická budova v centru města, se pokoušel už kolem roku 1930 iniciovat architekt Pavel Janák. Podmínky pro výuku se podstatně zhoršily v devadesátých letech, kdy škola v důsledku restitucí přišla o většinu externích dílen. Jediným východiskem z této situace bylo získání nové budovy, do níž by se přestěhovalo dílenské zázemí a případně také část ateliérů“, uvádí do historických souvislostí rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.

Rozhodující krok k současnému řešení škola podnikla v roce 2012, kdy se uvolnily prostory základní školy v Mikulandské ulici. Tehdejší rektor, architekt prof. Jindřich Smetana, prázdnou budovu získal pro UMPRUM a opatřil také prostředky nutné k její přestavbě. „Umístění školy v dochozí vzdálenosti od hlavní budovy na náměstí Jana Palacha jsme brali jako jednu z nejdůležitějších podmínek. Šlo nám o udržení živého kontaktu mezi oběma místy. Z mého pohledu je zásadní i udržení autentického života na Praze 1, jehož jsou studenti nedílnou součástí. Ten vlivem turismu mizí, a je velmi důležité, aby se do centra navrátil“, vysvětluje své pohnutky profesor Smetana.

Architektonickým návrhem byl pověřen profesor UMPRUM Ivan Kroupa společně s Janou Moravcovou a Tomášem Zmekem. Tímto týmem navržená budova zapadá do okolní zástavby, ale zároveň poskytuje kompletní a zcela současné technologické zázemí pro většinu vyučovaných disciplín. Vnitřní komunikační a prostorové uspořádání přitom respektuje historický systém modulace a traktování původní stavby. Na přerod ze školy základní na školu vysokou poukazuje svislý průřez v čelní fasádě, který zároveň předznamenává funkci a vnitřní život budovy.

„UMPRUM se konečně dočkala odpovídajících prostor pro výuku a tvůrčí činnost studentů. Nyní se může plně prezentovat jako sebevědomá, prestižní vysoká škola hrdá na své tradice, ale také dynamicky se rozvíjející a otevřená změnám. Věřím, že v nových podmínkách budeme snáze obhajovat svou pozici ve stovce nejlepších uměleckých škol na světě“, uzavírá rektor Jindřich Vybíral.
0 komentářů
přidat komentář

Související články