Uherské Hradiště připravuje obnovu fasády bývalé synagogy, sídlí v ní knihovna

Vložil
ČTK
24.06.2021 17:05
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště – Radnice v Uherském Hradišti připravuje obnovu fasády bývalé synagogy v centru města, která je kulturní památkou. V budově sídlí knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Naposledy dělníci fasádu synagogy opravovali před 19 lety, nyní je už ve špatném stavu. Město bude usilovat o dotace od ministerstva kultury, aby ji mohlo opravit. Odhadované náklady se pohybují v řádu jednotek milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jan Pášma.


Stavem budovy se na svém posledním zasedání zabývali radní města. "Hledáme vhodné objekty, na které jsme schopni čerpat dotace z Programu regenerace městských památkových zón a rezervací od ministerstva kultury a právě knihovna je diskutována jako vhodný projekt, kterým se zcela jistě budeme zabývat," uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS). Do prací na opravách knihovny by město rádo zahrnulo také střechu budovy.

Fasádu někdejší synagogy řemeslníci naposledy opravili v roce 2002, o dva roky později obnovili i původní kopuli. Dnes je fasáda budovy růžová a bílá, po rekonstrukci se jí nejspíše vrátí původní barva. "K faktu, že by fasáda měla být v šedomodré barvě s bílými ozdobnými prvky, dospěli při svém průzkumu památkáři. Podrobnosti, jak přesně by měla fasáda knihovny vypadat, však přinese až projekt na obnovu pláště budovy, který v ideálním případě vznikne ještě letos," uvedl Pášma.

Synagoga byla postavena v novorománském slohu v roce 1875. Její dnešní podoba pochází z období radikální přestavby v roce 1904. Jednolodní halové stavbě na obdélném půdorysu vévodí obnovená věžová nástavba s kopulí.
0 komentářů
přidat komentář