Typový dům zdarma pro obce na Slovácku postižené tornádem

Vložil
Tisková zpráva
05.08.2021 19:15
YUAR architects

Česká architektonická studia se spojila a vytvořila iniciativu Obnova21 na podporu postiženým tornádem, které se 24. června ve večerních hodinách prohnalo Slováckem.

Tornádo si vyžádalo tisíce poničených domů. Necelých dvě stě z nich muselo být na základě nařízení stavebních úřadů strženo. Architektonické ateliéry edit architects, desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects na situaci zareagovaly založením iniciativy Obnova21 a postiženým tornádem poskytují projekt rodinného domu pro bono. Cílem iniciativy je přinášet architekturu tam, kde je to zrovna potřeba.

Dům pro Slovácko se zachováním historického odkazu
Dům pro Slovácko je koncept rodinného domu, který je navržený do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách. Návrh čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak dispozičně, tak vzhledově.
"V dřívějších dobách měla zpravidla každá obec svého stavitele nebo zednického mistra a ten měl svůj rukopis, vzor, který je při troše pozornosti viditelný až dodnes. Stojí za úvahu s tímto odkazem při obnově pracovat. Velkou výhodou byla podobnost dispozice, stavebních řešení a mnohých detailů. Navíc byl tento vzor flexibilní. A na tuto flexibilitu navazuje i naše myšlenka konceptu Domu pro Slovácko," říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce.
"Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci rodinného domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi a tento projekt nabídnout stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz," dodává Janáč, který je rodákem z Dubňan. Projekt rodinného domu si můžete jednoduše vyžádat prostřednictvím webu www.obnova21.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články