Turisté mohou od dnešního dne na Sněžce navštívit novou poštovnu

Vložil
ČTK
01.08.2008 11:45
USA

New York

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - První turisté dnes dopoledne navštívili nově otevřenou poštovnu na vrcholu Sněžky. Lidé v moderním objektu najdou základní občerstvení, poštovní služby a možnost výhledu z vyhlídkové terasy umístěné na střeše objektu. ČTK to dnes řekla investorka stavby Jaroslava Skrbková.

    "Celou noc jsme stěhovali nábytek a připravovali vše na otevření, ale podařilo se. Poštovna nyní bude otevřena každý den od 08:00 do 17:00," řekla investorka.
    Poštovna se podle ní stane také místem svatebních obřadů, první z nich by se měl uskutečnit 8. srpna, o dva dny později se uskuteční tradiční Svatovavřinecká pouť, při které na vrchol Sněžky vystoupají stovky poutníků. "Jsem po těch letech ráda, že se nám podařilo poštovnu otevřít před poutí," řekla Skrbková. Poštovna je otevřena na základě souhlasu k předběžnému užívání stavby, do jednoho roku musí získat kolaudaci. Do roka z vrcholu Sněžky také zmizí původní objekt poštovny.
    Výstavba poštovny, kterou navrhli architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman, začala v létě 2006 úpravou základů původní České boudy. Moderní stavba je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly a je doplněna skleněnými tabulemi, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice. Stavbu symbolicky otevřel při loňské Svatovavřinecké pouti prezident Václav Klaus, otevření mělo následovat do několika týdnů. Práce však zkomplikoval spor mezi Skrbkovou a stavební firmou. Skrbková stavbu převzala až loni v prosinci a tvrdí, že se s firmou bude zřejmě soudit.
    Původní Česká bouda z roku 1868 byla v roce 1990 uzavřena a v roce 2004 zdemolována. Výběr podoby nové poštovny provázely bouřlivé diskuse, výhrady ke stavbě měli například správci Krkonošského národního parku. Zvláštní povolení muselo ke stavbě v nejpřísněji chráněné zóně parku vydat ministerstvo životního prostředí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články