Turisté chystají v Jiráskově chatě opravu střechy a pokojů

Vložil
ČTK
19.11.2019 08:35
Praha

Dušan Samo Jurkovič


Dobrošov - Klub českých turistů (KČT) chystá opravu střechy a pokojů Jiráskovy chaty na Dobrošově nad Náchodem za celkových více než deset milionů korun. Zatímco rekonstrukce střechy za zhruba jeden milion korun by měla začít na jaře, na modernizaci pokojů v druhém nadzemním podlaží za 9,4 milionu korun si turisté budou muset počkat, řekli ČTK zástupci spolku KČT Náchod. Na opravu pokojů jim chybí peníze. Chata patří KČT.


"Na opravu interiérů pokojů máme už sice hotový projekt i stavební povolení, ale vázne to na financích. Sháníme peníze, kde se dá. Jakmile budou, hned se začne," řekl ČTK předseda náchodského KTP Miroslav Horák. Termín zahájení prací uvnitř objektu si ale netroufl odhadnout.

Pokoje v druhém nadzemním podlaží stavbaři upraví "do podoby 21. století". Na místě nynějších šesti pokojů bude osm dvou- až čtyřlůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením. O patro výš jednoduché turistické ubytování ve dvou velkých pokojích se společnými sociálními zařízeními zůstane. Součástí přestavby pokojů bude také předělání rozvodů tepla a vody. Nedostatečné je i zateplení objektu. "Ubytování tam stále funguje. Jen přes zimu to je horší, protože vršek se nevytopí," řekl ČTK Horák.

Financování oprav se snaží místní KČT vyřešit také veřejnou sbírkou, lidé mohou posílat peníze na opravu na k tomu zřízený účet. Podle Horáka je na něm zatím jen 32.000 korun.

Jiráskova chata s charakteristickou rozhlednou je oblíbeným cílem obyvatel nedalekého Náchoda. V přízemí je restaurace. Podle místopředsedy náchodského KČT Jaroslava Rohulána si ale přesto chata na opravy nevydělá. "Není to jen problém této chaty, ale i dalších jí podobných. Když naši předci ve 30. letech turistické chaty stavěli, tak už dopředu počítali s tím, že větší stavební úpravy budou muset být financovány z jiných zdrojů. Více méně počítali s pomocí státu," řekl ČTK Rohulán.

Většina turistických chat v ČR není podle něj zisková. "Většina objektů vznikla v místem, kam lidé přijdou jen, když je pěkné počasí. Provozovatel je tak rád, že vydělá na platy zaměstnanců a běžný provoz. Není divu, že na rekonstrukce se pak z běžného provozu finančních prostředků nedostává," řekl ČTK Rohulán.

Jiráskova chata z 20. let minulého století je od roku 1958 kulturní památkou. Plánovaná rekonstrukce pokojů a dalších oprav se vzhledu chaty nedotkne.

Stavba Jiráskovy chaty na Dobrošově začala v roce 1921 a byla slavnostně otevřena 30. září 1923. Od 1. prosince byla v běžném provozu a později byla rozšířena, uvádí se na webu chaty. Vznikla podle projektu slavného architekta Dušana Jurkoviče. Její výstavbu umožnila veřejná sbírka. Turistům se zchátralá chata vrátila do majetku v polovině 90. let a nedlouho poté musela být kvůli špatnému stavu uzavřena. V roce 2002 skončila několikaletá rekonstrukce objektu, podle náchodského KČT celkové náklady dosáhly 35 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář