Trigema zahájila v Karlíně stavbu bytového domu od umělce Černého

Vložil
ČTK
01.10.2020 14:40

Praha - Developerská společnost Trigema dnes v pražském Karlíně zahájila stavbu bytového domu, který navrhli sochař David Černý a architektonické studio Qarta. Náklady jsou 1,25 miliardy korun, projekt s názvem Fragment by měl být dokončen na podzim 2022. Trigema o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Trigema je zároveň developerem, investorem i stavitelem.


"Naší ambicí je prostřednictvím projektu Fragment najít kreativní spojení mezi kvalitní architekturou a současným uměním a dostat metropoli opět na výsluní novodobého stavitelství. Baví nás realizovat takové stavby, které odrážejí naše odvážné vize do budoucna. Chceme dělat hezké, funkční a užitné stavby. A taky trochu provokativní," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Fragment bude sloužit pro nájemní bydlení, obchody a služby. Nabídne 140 bytů s dispozicemi od 1+KK až po mezonety se střešními terasami a výhledy na Pražský hrad. Součástí budovy budou například zelené střechy, automatické stínění oken, nabíjecí stanice pro elektromobily nebo fotovoltaická elektrárna.

Trigema získala pozemek pro projekt na začátku minulého roku. Dům by měl mít na různých místech různou výšku. Na těch nejvyšších se počítá s devíti nadzemními podlažími. Objekt naváže na okolní blokovou zástavbu, která leží západně od ní. V přízemí bude park a prostory pro obchody a služby, které budou sloužit jak budoucím rezidentům, tak občanům z okolí. V podzemí pak budou garáže, sklepy a technické zázemí. Ve vyšších podlažích budou byty pro nájemní bydlení. Celý objekt bude podpírán sochami či jejich částmi z dílny Davida Černého. Ústřední socha dívky bude vysoká 28 metrů a novou budovu bude podpírat především svým poprsím.

"Budova je tvořena netradičními, rozpixelovanými plochami bloků, tedy fragmentů, jež jsou následně vrstveny do funkční struktury a zapadají tak do kompaktního celku. Jak z pohledu exteriéru, tak prostřednictvím řešených interiérů souzní stavba se svým názvem," doplnil partner studia Qarta architektura Jiří Řezák.

Trigema spolupracuje s Davidem Černým již delší dobu. Příkladem je socha Trifot u stanice metra Nové Butovice z října 2016. V listopadu 2018 Trigema otevřela u stanice metra Nové Butovice technologicko-informační centrum Cyberdog, jehož autory jsou Černý spolu s architektem Tomášem Císařem.

Budova Fragment bude umístěna přímo naproti čelní fasádě historické budovy národní kulturní památky Invalidovna a parku Kaizlovy sady. Severně od areálu na území Rohanského ostrova se k výstavbě připravuje komplex administrativních a bytových budov Rohan City od developerské společnosti Sekyra Group. Směrem na východ dokončuje J&TReal Estate administrativní areál Rustonka. Místo leží 200 metrů od stanice metra B Invalidovna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články