Tři čtvrtiny stavebních firem čekají podle analýzy letos i příští rok růst tržeb

Vložil
ČTK
13.04.2025 13:00
Praha

Praha – Tři čtvrtiny stavebních firem očekávají letos a příští rok nárůst tržeb. V průměru by se mohly v letošním roce zvýšit o 2,2 procenta a v roce 2026 o dalších 2,3 procenta. Důvodem bude zvýšení cen stavebních prací, mezd zaměstnanců, ale také růst poptávky po nové výstavbě. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Zapojilo se do ní 128 malých, středních a velkých stavebních společností.


Stavaři odhadují odlišný růst tržeb podle toho, v jakém oboru působí. Stavební firmy zaměřené na inženýrské stavby, tedy na výstavbu dopravní či energetické infrastruktury, očekávají letos růst tržeb o procento a v příštím roce o 2,4 procenta. Stavitelé, kteří budují bytové a nebytové stavby, předpovídají pro letošní rok vyšší růst, tedy o 2,7 procenta, a pro rok 2026 zvýšení o 2,3 procenta. Firmy z odvětví inženýrské výstavby jsou skeptičtější, protože jejich realizace často naráží na složitá povolovací řízení, což vede k časovým prodlevám. Významnější investice do dálniční a železniční infrastruktury firmy očekávají až od roku 2026.

"Pro pozemní výstavbu bude klíčový ekonomický vývoj v České republice i Německu. Růst ekonomiky by mohl podpořit jak firemní investice, tak poptávku domácností po novém bydlení. U inženýrských staveb bude rozhodující, zda veřejné investice zůstanou na současné úrovni," řekl obchodní ředitel společnosti Colas CZ Tomáš Hlaváček.

Po výkyvech mezi lety 2022 až 2023, spojených s inflací, zdražením materiálů a poklesem poptávky, se sektor podle analýzy postupně stabilizuje. Investoři pokračují v realizaci svých projektů a stát i města zvyšují investice do dopravní infrastruktury a veřejných staveb, což umožňuje firmám plánovat s delším výhledem. V průměru mají stavební firmy nasmlouvané zakázky na deset měsíců dopředu. Pro 45 procent z nich jde o stejný objem jako před rokem, dalších 31 procent hlásí meziroční nárůst.

"V nejbližším období budou vývoj českého stavebnictví ovlivňovat dva zásadní faktory – dostupnost finančních prostředků a efektivita jejich využití. Klíčová bude schopnost veřejné správy nejen peníze alokovat, ale také je skutečně využít bez zbytečných průtahů v povolovacích procesech," uvedl generální ředitel společnosti HBH Projekt Ondřej Budík.

Stavební výroba v ČR se loni podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně snížila o 2,4 procenta, tedy stejně jako v roce 2023. Stavebnictví tak kleslo druhý rok po sobě. Loni k tomu přispělo zejména pozemní stavitelství. Podle posledních dostupných dat se produkce v pozemním stavitelství v únoru meziročně zvýšila o 0,7 procenta a u inženýrského stavitelství vzrostla o 1,3 procenta. Výstavba bytových i nebytových budov v lednu meziročně stoupla o 8,7 procenta a budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí vzrostlo o 6,9 procenta.
0 komentářů
přidat komentář