Třemošnice čeká na kostel podle návrhu herce a architekta Vávry

Vložil
ČTK
08.06.2007 11:05
Praha

Třemošnice (Chrudimsko) - V Třemošnici na Chrudimsku by měl stát nový katolický kostel. Podle projektu architekta a herce Divadla Sklep Davida Vávry jej chce postavit farnost z nedalekého Ronova nad Doubravou. Třemošnická radnice věnuje pro výstavbu církevní stavby městský pozemek, řekl ČTK krajský radní pro sociální péči, neziskový sektor a cestovní ruch Miloslav Macela (KDU-ČSL).

    "Třemošnice spadá pod ronovskou farnost a kostel je chápán jako městotvorný prvek," uvedl Macela. Městem je Třemošnice s přibližně 3000 obyvateli od roku 1994, kostel zde nikdy nestál, zřejmě i proto, že obec v minulosti dlouho patřila pod nedaleký hrad Lichnice a tvořila jeho podhradí.
    Majitelem nového kostela by byla římskokatolická církev, zastupitelé již rozhodli, že pro stavbu věnuje město svůj pozemek za radnicí. "Je schválená smlouva o smlouvě budoucí kupní za symbolickou jednu korunu," řekmla ČTK tajemnice města Jana Kočová.
    Náklady na stavbu kostela se odhadují asi na 20 milionů korun. "Peníze by se mohly shromáždit od sponzorů a ze sbírek, dosud se vybralo asi 1,5 milionu korun. Teoreticky existuje i možnost získat prostředky z fondů Evropské unie, pokud by se využití objektu rozšířilo i na další aktivity, například komunitní centrum," uvedl Macela. Vávrův projekt popsal jako moderní stavbu ve tvaru kříže obklopenou parkem stejného obrysu. Kostel s deseti okny hojně využívá křesťanské symboliky. Výstavba čeká jen na peníze, dokumentace je připravená k žádosti o stavební povolení.
    Nové kostely vznikly v Pardubickém kraji v posledních 17 letech jen výjimečně. Od roku 2003 slouží moderní evangelický kostel věřícím v Letohradě na Orlickoústecku. Sborový dům České církve evangelické je unikátní tím, že je první porevoluční evangelickou stavbou v České republice.
    O rok později byl vysvěcen ekumenický kostel Boží lásky v Budislavi na Svitavsku. Je atypický svým půdorysem ve tvaru srdce a interiérem, kterému dominuje průhled do okolní přírody. Vznikl jako ekumenická stavba, kterou budou využívat nejen různé církve, ale také obec. Výstavbu sakrálního objektu začalo v polovině 90. let minulého století občanské sdružení podporované soukromým podnikatelem. Když se mu nedařilo sehnat peníze na dokončení, předalo stavbu za symbolickou cenu obci, která kostelík s finanční podporou Pardubického kraje dokončila. Nová rozsáhlá kaple vyrostla také před několika lety ve Studnici u Hlinska na Chrudimsku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články