Synagogu ve Velkém Meziříčí, kde je teď tržnice, převezme od židovské obce město

Vložil
ČTK
27.06.2023 19:05
Velké Meziříčí


Velké Meziříčí - Velké Meziříčí bezúplatně převezme Novou synagogu od Židovské obce Brno. V novogotické památkově chráněné stavbě je teď centrum levného nákupu, což hodně lidí kritizuje. Město v ní chce pořádat různé kulturní a charitativní akce. Převzetí synagogy dnes po kratší debatě chválilo městské zastupitelstvo.


Starosta Alexandros Kaminaras (nestraník za Společně VM) v úvodu řekl, že se o této záležitosti mluvilo ve městě mnoho let. Převzetím synagogy městem začíná několikaletá cesta, která by měla vést k její obnově. "Rozhodně to neznamená, že ten objekt převezmeme a okamžitě investujeme 80 nebo 100 milionů na jeho opravu," řekl. Podle něj to není v možnostech města a nedává to ani smysl.

"My musíme ten objekt nejdřív něčím naplnit, musíme do něj vnést život, místním lidem připomenout, že tady existuje, že skutečně v sobě skrývá velký potenciál," řekl starosta. Případné investice do synagogy předpokládá až v příštím volebním období.

Debata se týkala i toho, že se s převzetím synagogy město zaváže využívat ji pro kulturní účely v duchu židovských tradic a podle zásad neodporujících judaismu a původnímu účelu stavby. "Přes 20 let to židovská obec pronajímá jako nákupní středisko," uvedla zastupitelka Jiřina Jurdová (Pro Velké Meziříčí)

"Pokud židovským tradicím a zásadám judaismu neodporuje to současné využití, tak já si myslím, že my nic méně důstojného tam dávat nebudeme," odpověděl starosta.

Smlouvu o převzetí synagogy podepíše Kaminaras s předsedou Židovské obce Brno Jáchymem Kanarkem ve středu. Pozemek se stavbou má celkovou výměru okolo 1000 metrů čtverečních.

Židé žili ve Velkém Meziříčí asi od 15. století. V polovině 19. století tvořili přibližně čtvrtinu obyvatel pětitisícového města. Nová synagoga byla vystavěná v letech 1868 až 1870. Naposledy sloužila svému účelu v roce 1940. Později byla využívaná sklad, kvůli tomu bylo vestavěné patro, které zakrývá pohled na klenbu. Vloni v červnu se v tomto patře konal koncert, podle tehdejšího vyjádření radnice to byla první společenská akce, která se tam od války uskutečnila.

Vedle Nové synagogy se dochovala Stará synagoga pocházející z konce 17. století, tu židovská obec opravuje. Zahrady od obou budov vedou k řece Oslavě, je od nich výhled i na zámek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články