Světlá nad Sázavou bude mít na konci roku obnovené náměstí

Vložil
ČTK
01.07.2022 20:40
Světlá nad Sázavou


Světlá nad Sázavou – Světlá nad Sázavou bude mít na konci roku obnovené náměstí. Za dvouletou revitalizaci centrální plochy město zaplatí včetně daně 69,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekl starosta František Aubrecht. Zářijová pouť bude tentokrát kvůli těmto opravám namísto v centru v zámeckém parku. Některým lidem se to nelíbí, bojí se poškození parku. Radnice kvůli tomu dostala petici, již podpořilo 108 lidí.


Rada města vzala ve středu petici na vědomí. "Nicméně už je podepsaná smlouva s provozovatelem pouti v parku," řekl starosta. Doplnil, že v porovnání s hudebním festivalem Sázavafest bude pouť v parku jen asi na čtvrtinové ploše. "Doprovodná technika nebude vůbec do parku vpuštěná," uvedl. Vyznačené budou zóny, kde nebude možné stavět těžké pouťové atrakce. Provozovatel pouti podle starosty také souhlasil s tím, že složí kauci 100.000 korun na případné škody.

Svatováclavská pouť bude letos od 24. do 25. září. Minulý rok město zahájilo obnovu náměstí Trčků z Lípy opravami v jeho spodní části, kde silnici převádí most přes Sázavu. Pouť byla na tradičním místě v omezeném rozsahu, což ale bylo podle Aubrechta způsobené jen opatřeními proti koronavirové epidemii.

Světelské náměstí, kdysi tvořené domky s podloubím, podle dřívějších informací radnice pokazila socialistická výstavba. Město s 6500 obyvateli se na novou úpravu centrální plochy připravovalo řadu let. Její vzhled se změní. Ve svažité části poblíž radnice bude letos postavená zeď, v níž bude zabudované informační centrum. Podrobnosti k projektu jsou na městském webu.

Rozkopaná je teď horní část náměstí, jezdí tam nákladní auta a pracují bagry. První nově vydlážděné plochy se rýsují u fary a hotelu. Auta projedou ve spodní části náměstí na Ledeč nad Sázavou, zavřené jsou zbývající dva průjezdy do Lánecké ulice, jíž se jezdí i k věznici a na Habry.

Silnice do ulice Lánecká by měla být znovu průjezdná v září, odpadne tím objížďka přes sídliště. "Uleví se obyvatelům, kteří bydlí na sídlišti," řekl starosta. Kvůli zimní údržbě by měla být do konce října otevřená také silnice na Habry.

Kromě města se na opravách náměstí ve Světlé nad Sázavou podílí kraj, jemuž tam patří silnice a vodárenská firma, která rekonstruuje sítě. Náklady radnice se kvůli tvrdšímu podloží zvýšily zhruba o sedm milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články