Svaz: Stavební firmy nemohou počítat se zahraničními pracovníky

Vložil
ČTK
17.03.2020 07:05
Praha


Praha - Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru mohou mít stavební firmy problém, protože nemohou počítat se zahraničními pracovníky. ČTK to dnes sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Mimořádná opatření vlády svaz respektuje. Problémy mají i firmy, které mají zakázky v zahraničí. Týká se to především Metrostavu, který v posledních letech vytváří zhruba 30 procent tržeb na zahraničních trzích.


"Mimořádná opatření vlády respektujeme. Klíčové je teď udělat vše pro to, abychom epidemii zvládli. Aktuální situace samozřejmě dopadá na všechny včetně stavebních firem. Jsme na začátku stavební sezony a opatření v oblasti cest ze zahraničí do České republiky znamená, že stavební firmy teď nemohou počítat se zahraničními pracovníky," uvedl Nouza.

Svaz podle něj intenzivně jedná se státními orgány, aby minimalizoval dopady na stavební firmy i jejich zaměstnance. "Aktuálně provádíme rychlý průzkum mezi členskými firmami s cílem zmonitorovat situaci, jakým způsobem jsou firmy zasaženy a co je nejvíce tíží," doplnil Nouza.

Podle mluvčího Metrostavu, předloňské tržní stavební jedničky v ČR, Vojtěcha Kostihy, je největším aktuálním problémem firmy přítomnost pracovníků na zahraničních stavbách. "Aktuálně prověřujeme situaci v jednotlivých zemích a lokalitách a připravujeme plány na případnou demobilizaci a konzervaci našich zahraničních staveb. Mezi Českem a zahraničím za normálních okolností čile cestují naši zaměstnanci, což je nyní problematické," sdělil Kostiha ČTK.

Jak dále uvedl, problémy mohou nastat také s dodávkami některých materiálů, když řadu komponent firma dováží ze zahraničí. "Velkým problémem může být i personální zajištění staveb vzhledem k tomu, že zejména subdodavatelé využívají často na dělnické profese zahraniční pracovníky," dodal Kostiha.

Vláda ode dneška zakázala cesty Čechů kamkoliv do zahraničí, stejně jako vstup cizinců do ČR. Zakázaný je prodej ubytovacích služeb, zavřeny jsou stravovací provozy, až na výjimky také většina obchodů. Omezen je také volný pohyb obyvatel na nejnutnější úkony.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research z loňského října využívaly zahraniční pracovníky dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvořily v průměru 16 procent zaměstnanců. Nejvíce jich bylo z východní Evropy a Asie, konkrétně z Turecka. Naopak klesal podíl Ukrajinců. Zahraniční pracovníky zaměstnávaly více velké firmy s minimálním ročním obratem 200 milionů korun. V této kategorii to byly zhruba čtyři pětiny společností. U malých a středních podniků tuto možnost využívala asi polovina.
0 komentářů
přidat komentář

Související články