Šumperští zastupitelé ve čtvrtek rozhodnou o osudu domu kultury

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
12.09.2016 19:00
ŠumperkŠumperk - Šumperští zastupitelé budou ve čtvrtek rozhodovat o domu kultury. Jediné společenské centrum města je v objektu patřícímu odborové organizaci Kovo Pramet. Odboráři dům prodávají z finančních důvodů. Pokud by město objekt nekoupilo, přišlo by o zázemí, kde se konají nejen plesy, ale i mezinárodní festival Blues Alive. Cena objektu byla stanovena na 18 milionů korun, další milionové investice by město muselo dát do oprav.


Budova patří odborovému sdružení Kovo Pramet, pozemky pod objektem však vlastní stát. Kvůli tlakům, aby odboráři pozemek odkoupili, nebo za něj platili vysoké nájemné, se odbory rozhodly dům prodat. Starosta Šumperka Zdeněk Brož ČTK řekl, že si nedovede představit Šumperk bez kulturního domu. "Odbory městu nabídly nemovitost včetně vybavení k odkoupení za 18 milionů korun. Je navíc dohoda, že by se částka mohla platit splátkami po dobu až deseti let, takže pro rozpočet města by to byla minimální zátěž," uvedl starosta.

Další investicí jsou pozemky, které stát podle starosty nabízí za šest milionů korun. Město bude muset navíc počítat s dalšími částkami v řádu milionů korun za opravu. "Pokud dům převezmeme, musíme vytvořit plán údržby a oprav. Tamní plochy potřebují rychlý zásah," doplnil starosta. Podotkl však, že si nedokáže představit jinou alternativu než kulturní dům koupit. "Ztratili bychom sál, do něhož se vejde až 800 lidí. Nevím, kde jinde bychom pořádali koncerty, festivaly, plesy," dodal Brož.

V objektu nyní sídlí společnost Dům kultury Šumperk, která pořádá kulturní produkce v Šumperku a organizuje akce vyhlášené v celé republice i v zahraničí. Od odborářů dostala letos dvouletou výpovědní lhůtu. "Věříme, že město objekt odkoupí. Je to jediné možné řešení, aby to přešlo do majetku města a město se o to začalo starat," řekl dnes ČTK ředitel a jednatel společnosti Dům kultury Šumperk Vladimír Rybička. Připomněl, že v Šumperku není jiný objekt, kde by mohly mít akce tohoto druhu zázemí.

Dům kultury v Šumperku byl postaven v roce 1980. Ročně se ve velkém sále konají desítky akcí, některé si získaly i mezinárodní prestiž. Zázemí zde má i festival Blues Alive, který je označován za nejvýznamnější hudební přehlídku svého druhu ve střední Evropě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články