Studie posoudí možnosti, jak využít nádraží Ostrava-Vítkovice

Vložil
ČTK
02.04.2018 15:05
Ostrava

Vítkovice

Josef Danda


Ostrava - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zadala zpracování studie na možnosti budoucího využití vlakového nádraží Ostrava-Vítkovice. Chátrající budova vyžaduje bezodkladnou opravu, jejíž zahájení se ale předpokládá nejdříve v roce 2020. ČTK to sdělila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Cena rekonstrukce se odhaduje téměř na 70 milionů korun.


Nádraží se nachází na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice. Budova byla postavena v 60. letech minulého století a pro potřeby současné železnice je zcela předimenzovaná. Bude tak pro ni potřeba najít nové využití. "Nutností je ovšem nalezení smysluplného využití jak větší části haly, tak i vedlejší pravé administrativní budovy," uvedla Šubová.

Zadaná studie má navrhnout a posoudit možnosti využití nádraží s přihlédnutím k zájmům jak SŽDC, tak cestujících, města a rovněž odborné veřejnosti. "Studie dále také prověří aktuální stavebně technický stav objektu. Na základě výstupů i výsledků stavebně historického průzkumu památkářů se letos rozběhne další stupeň projektové přípravy. Náklady na celkovou rekonstrukci se odhadují v řádech desítek milionů korun, konečná částka vzejde ze samotného projektu," uvedla Šubová.

Budova vítkovického nádraží byla postavena v takzvaném bruselském stylu podobně jako nádraží v nedalekém Havířově. To rovněž chátrá, a dokonce se uvažovalo o jeho demolici. Nakonec se ale SŽDC a město dohodly na jeho rekonstrukci za zhruba 120 milionů korun, během níž v části nádraží vznikne multifunkční centrum s možností sportovních či kulturních aktivit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články