Studie obnovy vysokomýtského náměstí získala záhadnou cenu

Vložil
ČTK
13.11.2008 15:45
Ostrava

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Pokud Vysoké Mýto na Orlickoústecku v příštích letech promění náměstí Vaňorného s chrámem svatého Vavřince, bude mít jistotu, že půjde o jedno z nejlepších architektonických řešení v zemi. Studie architekta Milana Košaře zvítězila v celostátní soutěži architektonických a urbanistických prací a postupuje do mezinárodního klání. Novináře o tom dnes informovali zástupci města.
    "Pro nás je podstatné získat peníze. Půjde o desítky milionů korun. Z evropských fondů už jsme nějaké zdroje získali, bylo by proto naivní předpokládat, že by všechny peníze šly do jednoho města," řekl starosta Martin Krejza.
    Ovšem úpravy si náměstí stoprocentně vyžaduje. Jde o živelné parkování, na náměstí zajíždějí kamiony. Jde o nevhodné úpravy zeleně či restaurační zahrádku, která se nehodí k sakrální stavbě. Architekt Košař společně s Alešem Klose ve studii vypracoval zklidnění dopravy, zvelebení prostoru a rozšíření pěší zóny.
    "Je potřeba i  odstranit nevhodné stávající povrchy a celý prostor vydláždit. My tam navrhujeme tři druhy dlažby, přednostně bude provoz chodců a odpočinkové plochy," řekl Košař.
    Architekti navrhují i noční nasvícení kostela, před stavbu by se měla vrátit i barokní socha svatého Vavřince. Jednou z možností je i skleněný výtah u kostelní zvonice, sice jde o moderní prvek, ale zatím památkáři nic nenamítají. Zahrádku restaurace by odstínila nově vysazená zeleň. Památník obětem války by změnil místo a přesunul se od kostela na zelený trávník v jiné části náměstí. Živelnému parkování by zabránily parkovací sloupky, v některým místech sklopné, aby náměstí zprůchodnily například při zásahu hasičů, pro zdravotnickou službu nebo svatebčany.
0 komentářů
přidat komentář

Související články