Studenti UMPRUM pomohou Hradci Králové s oživením náplavek a Ulrichova náměstí

Vložil
ČTK
28.05.2024 19:25
Hradec Králové


Hradec Králové - Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) pomohou Hradci Králové s oživením labských náplavek, Ulrichova náměstí a dalších veřejných míst. Město předpokládá i zapojení dalších odborníků z Česka a zahraničí. Na spolupráci z rozpočtu vyčlenilo 2,4 milionu korun, uvedla dnes radnice v tiskové zprávě.


Spolupráci město a UMPRUM zahájily lednovým podpisem memoranda o spolupráci na projektech a akcích na podporu kulturního a uměleckého života ve městě. V dubnu navštívili studenti s vedoucími kateder Hradec Králové a seznámili se s jeho historií a místy, která by se mohla zvelebit. Současně s radnici vymezili prostor pro vznik pobytových nábřeží.

"Pole působnosti studentů bude poměrně široké," uvedl náměstek primátorky pro urbanismus a architekturu Adam Záruba (Změna pro Hradec). Cílem je podle něj nabídnout lidem v Hradci více se přiblížit k vodě a trávit u ní volný čas. Břehy a náplavky Labe by mohla oživit například různá mola.

Radnice také bude chtít zmapovat život na Ulrichově náměstí v centru města. "Tento prostor by měl zůstat reprezentativní a vhodný i pro formální setkávání, jeho hladká plocha ale zároveň nabízí i netradiční formy využití třeba pro skateboarding. Důležité je tyto dvě funkce velmi citlivě propojit," uvedl Záruba.

Své nápady na podobu náplavek a prostoru Ulrichova náměstí budou studenti řešit v zimním semestru příštího školního roku. Výsledkem spolupráce by měla být i analýza veřejných prostranství a určení míst pro vystavení uměleckých děl.

Stotisícový Hradec Králové vyniká moderním urbanismem. Mezi světovými válkami v Hradci Králové vznikly soubory staveb architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry. Město v té době získalo přezdívku Salon republiky.
0 komentářů
přidat komentář