Střecha pražské Lucerny se nastálo otevře veřejnosti

Vložil
ČTK
22.05.2019 15:25
Praha

Praha - Prostory Střechy Lucerny se od 19. května symbolicky po 110 letech od dokončení první části multifunkční budovy nastálo otevřou veřejnosti. Součástí je i nová výstava Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy, která pojednává o rodině Havlů a jejich budování Lucerny. Návštěvníci budou moci prostor střechy navštívit vždy v neděli a pondělí od 15:00 do setmění až do konce října. Novinářům to dnes řekl kavárník Ondřej Kobza, který má prostory pronajaté.


"Jak Havlovi povznesli ráz Prahy, tak bychom ho chtěli povznést i my," uvedla autorka výstavy, novinářka Krystyna Wanatowiczová, která se dlouhodobě o rodinu Havlových a historii Lucerny zajímá. Napsala životopis o strýci prvního českého prezidenta Václava Havla Miloši Havlovi a další knížku o Lucerně připravuje. "Je to takový půdorys připravované knihy, čerpala jsem z knihy Mé vzpomínky od Václava M. Havla, různých archivů a zdrojů," řekla ČTK Wanatowiczová. Stálou expozici, která vypráví o podnikatelské rodině Havlů, zvláště pak o staviteli paláce Lucerna Vácslavu Havlovi, dědečkovi prezidenta Havla, si lidé mohou prohlédnout na 15 válcích. Dříve sloužily jako jízdní řády na nádraží.

"Jsem moc rád, že můžu stát na místě, kde jsem mohl prožít tolik krásných momentů," poznamenal hudební skladatel Jiří Suchý. Zavzpomínal také na devět koncertů hudebníka Luise Armstronga, které mohli společně s Jiřím Šlitrem uvádět, nebo na vrátného pana Lilinga, jehož jméno se vždy objevilo na plakátech Lucerny. "Doufám, že se Střecha Lucerny stane místem, kam lidi budou chodit," uvedl bratr Václava Havla, Ivan Havel. Jeho manželka Dagmar Havlová, majitelka Lucerny, už nějakou dobu budovu postupně rekonstruuje a chystá další opravy. Ve Vodičkové ulici nechá udělat novou fasádu a na domech ve vnitrobloku má schválené zvýšení střechy pro novou půdní vestavbu. "Obě rekonstrukce vyjdou celkem na desítky milionů korun," řekla ČTK Havlová.

Kromě výstavy mohou zájemci navštívit doprovodný program přednášek a workshopů o takzvaném urbanfarmingu neboli městském zahradničení. Také se mohou seznámit s historií Lucerny nebo si zacvičit jógu. Dalším cílem je zlepšení mikroklimatu v projektu Zelené střechy pomocí urbanfarmingu. "Připravili jsme koncept pěti zahrad v podobě rostlin ve velkých květináčích - party, ptačí, včelí, motýlí a léčivá zahrada. Ty mají nalákat hmyz a ptactvo," podotkla zahradní architektka Martina Imramová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články