Stavovské divadlo začne šetřit energie podobně jako Národní

Vložil
ČTK
16.12.2009 14:00
Praha

Praha - Stavovské divadlo se od Nového roku přidá k historické budově Národního divadla pokud jde o hospodárné nakládání s energiemi. Do konce roku by totiž podle ředitele první české scény Ondřeje Černého měly být hotovy úpravy v budově Stavovského divadla. V příštím roce hodlá divadlo projekt úspor rozšířit i na své stavby na Anenském náměstí. Snaha Národního divadla o úspornější provoz přivedla tuto organizaci do sdružení Česká rada pro šetrné budovy, stalo se strategickým partnerem firem sdružených v radě.

    Už předloni Národní divadlo investovalo do rekonstrukce energetických systémů historické budovy, Nové scény, provozní budovy i budovy restaurace 31,3 milionu korun. Za loňský první rok programu energetických úspor se ušetřilo přes šest milionů korun, což odpovídá třetině původních ročních nákladů. Letošní úspory mají být srovnatelné. Náklady na ekonomická a ekologická opatření bude Národní divadlo splácet do roku 2017.
    Nový energetický systém například zahrnuje ekonomičtější zpracování odpadní energie, využití odpadního tepla olejové hydrauliky jevištní technologie nebo zpětné získávání tepla ze vzduchotechniky, která ročně ušetří 60.000 metrů krychlových zemního plynu.
    První scéna do úsporných opatření a využití obnovitelných zdrojů energie investuje metodou EPC, při které dodavatel garantuje minimální úspory. Uhradí pak případný rozdíl mezi skutečnými a garantovanými úsporami. Projekt EPC se dále vyvíjí a během platnosti smlouvy se uskutečňují i další opatření, jakým je například instalace fotovoltaických článků na střeše provozní budovy Národního divadla nebo úsporné osvětlení.
    Ekologické aktivity Národního divadla ocenila i Evropská unie. Její komisař pro energetiku Andris Piebalgs zástupcům Národního divadla počátkem roku předal plaketu programu GreenLight.
    O zkušenosti se zaváděním úporného režimu budov se chce Národní divadlo podělit s ostatními scénami, hodlá proto uspořádat seminář na toto téma a vydat brožuru.
    Strategickým partnerem České rady pro šetrné budovy se stala také Národní technická knihovna. Ve své nové budově postavené podle pravidel šetrné architektury chce pořádat semináře. V příštím roce začne rada spolupracovat i s Národním muzeem, a to při rekonstrukci kasáren v Litomyšli, která by měla v budoucnu sloužit jako depozitář Českého muzea hudby.
    Rada sdružuje vedle strategických partnerů 36 stavebních a dodavatelských firem a architektonických studií, fungovat začala v září. Na téma šetrných budov se zaměřuje také ministerstvo životního prostředí. Jeho nový šéf Jan Dusík chce vládě předložit materiál, který umožní zadávání environmentálně šetrných veřejných zakázek. Navrhne také nařízením vlády stanovit, že novostavby a zásadní rekonstrukce budov veřejných institucí budou od roku 2011 realizovány pouze v nízkoenergetickém standardu. O rok později podobný požadavek zavede legislativa EU.
0 komentářů
přidat komentář

Související články