Statické zajištění zřícené zdi dvora v Zákupech začne tento týden

Vložil
ČTK
24.03.2020 20:15
Zákupy

Zákupy - Práce na statickém zajištění dalších částí zřícené zdi severního křídla zchátralého zámeckého hospodářského dvora v Zákupech na Českolipsku začnou tento týden. Vyžádají si zhruba 3,5 milionu korun a potrvají do konce května. ČTK to dnes řekl oblastní ředitel Národního památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec. "Staveniště už bylo předáno a ke konci tohoto týdne se začne stavět lešení," dodal.


Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Podle památkářů dvůr historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Část zchátralé zdi se zřítila na začátku ledna. Nikomu se nic nestalo.

Ve vlastnictví státu je dvůr od roku 2003 a už tehdy byl v dezolátním stavu. Na základní statické zajištění památkáři vydali v předchozích letech asi devět milionů korun. Podle odhadu je na celkovou obnovu dvora potřeba 600 až 700 milionů korun. Na záchranu jeho nejcennější části, tedy jižního křídla, kde bývaly konírny, získali památkáři už před dvěma lety evropskou dotaci přes 95 milionů korun. Ve výběrovém řízení se ale zatím nepodařilo vybrat firmu, která opravu provede. Kadlec předpokládá, že novou soutěž vyhlásí nejpozději do konce dubna. Práce odhadované na 127 milionů korun tak začnou nejdřív na podzim.
0 komentářů
přidat komentář

Související články