Stát prodává vilu po prvním českém starostovi Litovle Václavu Sochovi

Vložil
ČTK
30.05.2023 22:05
Litovel

Litovel – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připravil na závěr června aukci Sochovy vily v centru Litovle na Olomoucku. Vyvolávací cena nemovitosti byla stanovena na šest milionů korun. Dům postavil první český starosta Litovle Václav Socha na počátku 20. století. U vchodu do vily zasadil původní renesanční portál radnice z roku 1572. Po druhé světové válce v budově úřadovala KSČ a policie.


Elektronická aukce Sochovy vily bude zahájena v pondělí 26. června v 10:00 a ukončena v úterý 27. června v 10:00. Zájemci o vilu musí předem složit kauci 600.000 korun. ÚZSVM v doku- mentaci upozornil, že třípodlažní budova vily je ve špatném technickém stavu a nový majitel bude muset investovat do celkové rekonstrukce, a to včetně všech vnitřních rozvodů.

Architektonické prvky u vchodu do vily bývaly dříve součástí muzejních sbírek. Nad balkónem jsou zazděny tři střílny z městských hradeb, na stěně kamenná švédská koule. Nad portálem je deska s městským znakem dvou ryb. Deska byla původně součástí portálu panského domu na litovelském náměstí, vyrytý letopočet 1684 odkazuje na dobu renovace domu. Po obou stranách vchodu jsou zazděny plastiky z muzejních sbírek.

Do roku 1919 byly v Sochově vile umístěny muzejní sbírky, neboť první český starosta Litovle byl jedním ze zakladatelů místního muzea. V dalších letech v budově sídlila městská knihovna, po druhé světové válce Sbor národní bezpečnosti, sekretariát KSČ a od roku 1992 policie. V posledních letech byla vila nevyužita a chátrala.
0 komentářů
přidat komentář