Správa železnic zahájila rekonstrukci nádražní budovy v Tachově za 44 mil.

Vložil
ČTK
21.06.2021 21:05
Tachov

Tachov – Správa železnic (SŽ) zahájila rekonstrukci nádražní budovy v Tachově za 44 milionů korun. Přestavbou, která potrvá do poloviny roku 2023, projdou vnitřní i vnější prostory a fasádě objektu bude navrácen vzhled odpovídající první polovině 20. století, řekla dnes ČTK mluvčí SŽ Radka Pistoriusová. Město rekonstrukci vítá, podle starosty Ladislava Macáka (Patrioti Tachova) o ni usilovalo od roku 2008, kdy objekty ještě vlastnily České dráhy. Stanice využívají cestující směřující hlavně ve směru na Planou u Mariánských Lázní, kde zastavují expresy Praha - Plzeň - Cheb - SRN, ale hodně také turisté v opačném směru na Domažlice. Zlepší se tím vzhled vstupu do města, řekl starosta.


"Cílem je uvést objekt včetně bezprostředního okolí do odpovídajícího stavu po stavební, technické i estetické stránce," řekla mluvčí. Vnitřní úpravy podle ní zahrnou například výměnu stropních konstrukcí, úpravu prostor pro cestující a nové toalety. SŽ zateplí vnější plášť, vymění okna a dveře. Úpravou projdou také plochy kolem budovy a prostor východního přístavku se využije pro nová parkovací místa.

"Začal jsem za to bojovat v roce 2008. České dráhy tam tehdy zbouraly sklad, ale pak mi ředitel řekl, že se začíná budovat III. železniční koridor a že všechny peníze půjdou na něj a že se Tachov dělat nebude. Když jsem se v roce 2018 na úřad vrátil, tak jsem začal bojovat znovu," uvedl Macák. Město se pak dohodlo se SŽ, že vybuduje na vlastní náklady kanalizaci v Nádražní ulici, která je hotová od předloňska.

"Jsem rád, že to bude. Je to vjezd do města od Německa, od Plané. A jedno z prvních, co teď přijíždějící vidí, je velmi zaostalá a omšelá budova, v níž nefungují pomalu ani záchody. Když do chodby baráku vejdete, tak máte pocit, že tam 50 let nikdo nebyl a nikdo nic neudělal. Jediná nová je tam střecha," uvedl Macák.

Stanice leží na jednokolejné trati, kde jezdí dieselové motorové soupravy. Trať Planá - Tachov byla zprovozněna v roce 1895 a už tehdy navazovala na hlavní železniční linii spojující Vídeň, České Budějovice a Cheb. Nově postavená stanice v Tachově tam vznikla v roce 1910 jako úvraťová, tedy koncová, jako součást dráhy Domažlice - Tachov s napojením na železnici Planá - Tachov.
0 komentářů
přidat komentář