Správa železnic opraví památkově chráněné nádraží v Klatovech za 400 mil.

Vložil
ČTK
23.04.2024 17:50
Klatovy

Klatovy - Státní Správa železnic (SŽ) opraví památkově chráněnou nádražní budovu v Klatovech, ve druhém největším městě i železniční stanici v Plzeňském kraji. Práce budou podle odhadů stát téměř 400 milionů korun. Zahájení stavby je v plánu letos na podzim, hotova má být na počátku roku 2027. ČTK to dnes řekla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Start stavby by měl korespondovat s výstavbou přestupního terminálu před nádražím, kterou bude financovat hejtmanství.


"V těchto dnech jsme vypsali tendr na zhotovitele prací (na nádražní budově) v předpokládané hodnotě 393 milionů korun," uvedla Friebová. Podle ní je cílem revitalizace účelnější využití vnitřních prostor. "Náplní prací bude především rekonstrukce odbavovací haly a obou křídel budovy. Vybudují se nová veřejná WC, všechny vnitřní prostory se upraví tak, aby odpovídaly současným požadavkům," doplnila.

Budova bude také po opravě bezbariérově přístupná, stejně jako celá stanice, a to díky výtahům, které spojí podchod s nástupišti i odbavovací halou. Cyklisté pak budou mít k dispozici zděný přístřešek pro kola. Zázemí získají také řidiči autobusů z plánovaného přestupního terminálu, který vznikne v prostoru před nádražím.

Terminál u nádraží za více než 100 milionů korun postaví kraj s městem. "Teď vypisujeme výběrové řízení na dodavatele, dlouho trvalo schvalování projektové dokumentace na Centru pro regionální rozvoj, protože jsme zažádali o dotaci z evropského programu IROP," řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Dotace na terminál může být až 65 milionů.

Stavba terminálu začne letos na podzim, dokončena má být v roce 2025. Peníze na oba roky má kraj v rozpočtu. Terminál bude podle Čížka zatím nejdražší v regionu. Doufá ale, že se jeho cenu podaří soutěží dodavatelů stlačit dolů. Záležet bude hlavně na ceně zastřešení, největší položce. To se rozprostře od výpravní budovy a výrazně zasáhne i do zelené plochy, kde vznikne kruhový objezd na oddělený příjezd autobusů a osobních aut na parkoviště. Na terminálu vznikne parkoviště pro auta, zastávky MHD i linky autobusů, nástupní ostrůvky a místa pro odstavení autobusů. "Město se bude na stavbě podílet. Zatím jsme domluveni na cyklostezce a chodnících," dodal.

Na koupi pozemků pro terminál je podle Čížka uzavřená s Českými drahami smlouva o budoucí smlouvě. "Jednání běží," řekl náměstek. Klatovské autobusové nádraží pod budoucím terminálem, které patří soukromé firmě, zůstane v současné podobě.
0 komentářů
přidat komentář