Spolek Sýkora předá městu Louny 1,4 milionu na úpravu divadelní piazzetty

Vložil
Tisková zpráva
16.05.2018 19:00
Louny

Josef PleskotSpolek Sýkora 2020 předá městu Louny částku 1,4 milionu na úpravu piazzetty Vrchlického divadla, která bude mít podobu černobílé geometrické kompozice malíře Zdeňka Sýkory. Jde o prostředky vybrané ve veřejné finanční sbírce. „Na realizaci projektu přispěly desítky lidí a firem nejenom z Loun, ale z celé České republiky. Dárci poslali na sbírkový transparentní účet částky ve výši od stovek korun po stovky tisíc korun. Všem moc děkujeme. Veškeré prostředky z této sbírky jsou určeny jen na realizaci projektu a předáme je městu Louny, které je investorem projektu,“ uvedla předsedkyně Spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková.

Finanční sbírka tímto krokem ale nekončí. „Uvědomujeme si finanční náročnost projektu a věříme, že se nám podaří oslovit další dárce,“ dodala Jolana Planičková.

Jedním z velkých dárců je Nadace Charty 77. „Podpořit veřejnou sbírku na úpravu prostoru před Vrchlického divadlem v Lounech, kde bude umístěna trvalá památka a vzpomínka na zdejšího vynikajícího rodáka a umělce docenta Zdeňka Sýkoru, to byla otázka, na kterou Správní rada Nadace Charty 77 odpověděla za dvě vteřiny. Jednohlasně ano, zaznělo. Nádherná piazzetta před divadlem připomene jeho dílo z roku 1962, které bylo vytvořeno pro oponu divadla a nezachovalo se. Louny se tak konečně zařadí mezi města, kde lze dílo Zdeňka Sýkory ve veřejném prostoru najít. Praha, švýcarská Basilej, nizozemský Gorinchem. Nadace Charty má ale ještě jeden důvod, proč této dobré věci pomoci. Zdeněk Sýkora spolu se svojí ženou Lenkou od roku 1993 podporují náš projekt Aukční salon pro Konto Bariéry. Proběhlo již třináct výstav a aukcí, a tak jsem si uvědomila, že jsem v pohostinné kuchyni u Sýkorů v Hilbertově ulici seděla již třináctkrát a také jsem si odtud vždy odvážela nádherné dary, které byly ozdobou každé naší aukce. Dá se za takovou přízeň vůbec poděkovat? Jen penězi určitě ne,” uvedla ředitelka Nadace Charty 77 a Konta Bariéry Božena Jirků. (Vyjádření dalších podporovatelů na www.sykora2020.cz/podporuji-nas/)

Významnou sumou přispívá Lenka Sýkorová, manželka Zdeňka Sýkory, která daruje spolku a městu Louny 850 tisíc korun. „Chápu, že investice z veřejných prostředků do kultury nikdy nebudou rozpočtovou prioritou, město není tak bohaté. Rozhodla jsem se tedy projekt finančně podpořit. Těším se a spolu se mnou všichni Sýkorovi přátelé a obdivovatelé, až se už brzy po piazzettě projdeme. Černobílá kompozice se jistě stane charakteristickou dominantou Loun i z pohledu družice Google Maps.“

K realizaci projektu dojde v letošním roce. Zakázku za 5 750 000 Kč (6 957 500 Kč s DPH) získala děčínská společnost Sanex CZ, s.r.o. Stavební práce započnou v červnu a potrvají do konce léta. Základ piazzetty bude tvořit betonová deska, finální vrstva bude epoxidová stěrka, která umožní přesné narýsování geometrické kompozice a probarvení černou a bílou, jak vyžaduje umělecký návrh díla. Nebude to tedy vyskládaná mozaika, ale „namalovaný“ obraz. Součástí projektu je také úprava vstupu do Galerie města Loun, která se nachází v suterénu divadla, na bezbariérový.

Spolek Sýkora 2020 připravuje slavnostní odhalení piazzetty na sobotu 3. listopadu se zajímavými hosty. Součástí slavnosti bude také vernisáž výstavy Zdeňka Sýkory v GAMLu. Nebude chybět audiovizuální show s tematikou města Loun.

Piazzetta bude mít podobu černobílé geometrické kompozice, kterou v roce 1962 na divadelní protipožární oponu navrhl malíř Zdeněk Sýkora. Unikátní dílo se ale nedochovalo, zmizelo během rekonstrukce divadla v letech 2001 – 2003. Návrat díla na piazzettu navrhl oceňovaný architekt Josef Pleskot a Lenka Sýkorová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články