Slatiňany pracují na stavebním povolení pro společenské centrum

Vložil
ČTK
05.02.2024 17:35
Slatiňany

Karel Scheib


Slatiňany – Město Slatiňany na Chrudimsku chce letos získat stavební povolení na společenské centrum, které má vzniknout v Kabeláčově mlýně. Předtím tomu bránil územní plán, nový dokument, který město schválilo, už stavbu povoluje. ČTK to řekl starosta Jan Brůžek. Objekt městu patří deset let, opuštěný je od 90. let.


"Územní plán blokoval, aby se stavba mohla realizovat. Nový územní plán jsme schválili na podzim, teď obnovujeme stanoviska a pokračujeme v přípravě stavebního povolení. Když to půjde dobře, mohli bychom ho letos mít," řekl Brůžek.

Na přeměnu bývalého mlýna na společenské centrum bude město potřebovat dotaci, půjde o desítky milionů korun. "Budeme shánět dotaci na brownfield, asi bychom to nechtěli platit jenom z vlastního rozpočtu. Máme i další investice," řekl starosta.

Město koupilo Kabeláčův mlýn v roce 2014, od 90. let je prázdný. Historické prameny mlýn zmiňují od 16. století. Patřil rodině Kabeláčově a Panochově. Za minulého režimu se z něj stal menší textilní závod firmy Modela, vyrábělo se v něm oblečení. K budově mlýna postupně přibyly další dva objekty. Dvůr slouží jako parkoviště.

Mlýn stojí na levém břehu Chrudimky pod zámkem. Kabeláčův mlýn není památkově chráněný, ale je v památkové zóně zámku. V roce 2016 se uskutečnila architektonická soutěž, předtím zastupitelé rozhodli, že objekt přestaví na společenské centrum, případně by tam mohla být i knihovna. Prvotní odhady nákladů byly 40 milionů korun, současná cena bude patrně vyšší.
0 komentářů
přidat komentář

Související články