Skončila oprava Bochnerova paláce, jediné původní budovy Vlněny

Zdroj
Veronika Skálová
Vložil
ČTK
07.08.2019 23:20
Brno

Václav Hlaváček


Brno – V někdejším areálu Vlněny v Brně skončila po dvou letech oprava Bochnerova paláce, klasicistně novorenesanční stavby. Jde o jedinou budovu, která zůstala stát po demolici celého areálu někdejší textilky. Budovou dnes novináře provedl architekt a zástupce developerské společnosti CTP.


"Na samotném začátku jsme spolu s investorem několik měsíců zcela vážně řešili otázku, zda má vůbec smysl budovu opravovat, zda by nebylo jednodušší ji strhnout. Měla silně porušenou statiku. Proto také bylo nejdůležitější statické zajištění základových a krovových konstrukcí," uvedl architekt Václav Hlaváček.

Podle něj důležité, že se Bochnerův palác z poloviny 19. století podařilo zachovat jako důležitý urbanistický prvek celého areálu. Budovu nechal podle návrhu architekta Josefa Arnolda postavit továrník Johann Bochner v letech 1864 až 1867, později udělal některé změny v interiéru architekt Ernst Wiesner. Palác sloužil jako správní budova.

I přes necitlivé zásahy ve druhé polovině 20. století a dlouholeté chátrání se v budově zachovaly některé původní prvky. "Zejména jde o štukové stropy ve třech místnostech v prvním patře, celé schodiště, nádherné nosné konstrukce v přízemí a cenná klasicistně novorenesanční fasáda do Přízovy ulice," uvedl Hlaváček.

V budově CTP nabízí pronájem 1700 m² kanceláří a v přízemí prostor pro restauraci nebo kavárnu. Prostory mají nájemci k dispozici bez dokončených vnitřních úprav, aby je mohli přizpůsobit svým potřebám.

"Byli bychom rádi, kdyby nájemce ctil charakter a genius loci této budovy a při dokončování prostor je zohlednil. Z tohoto důvodu zvažujeme i zřízení coworkingového centra, které bychom sami provozovali, což by nám umožnilo dotvořit interiér podle vlastních představ," uvedl za CTP Jiří Kostečka.

V areálu budovy už jsou dokončené a plně pronajaté budovy s označením A, B, F, G a H. Ve výstavbě jsou budovy C, D a E, které budou dokončené do konce příštího roku. Pak bude v areálu Vlněny k dispozici 60.000 m² prostor. "Bude začínat archeologický průzkum výškové budovy I, která by měla být jakýmsi majákem Vlněny," dodal Kostečka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články