Šikmá věž kostela v Ústí by se mohla otevřít turistům

Vložil
ČTK
05.01.2016 20:55
Ústí nad Labem

Martin Rajniš

Ústí nad Labem - Cesta ke zpřístupnění čtvrté nejšikmější věže v Evropě začala v Ústí nad Labem. Odborná firma dnes digitálně zaměřila věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, která se vychýlila při bombardování města v roce 1945.

Věž je pozoruhodná pro návštěvníky krajského města už nyní. V budoucnu by se mohla stát turistickou atrakcí. Majitelem kostela je římskokatolická církev. Ústecká komunitní nadace nabídla, že na zpracování projektu a případnou realizace získá peníze od soukromých dárců. "První dary už přišly ve výši zhruba 100.000 korun, za ně financujeme právě zaměření stavby. Je to velmi náročný proces a jen sehnat firmu, která byla technicky schopná tak složitou stavbu, jako je šikmá věž, precizně zaměřit, nebylo jednoduché," uvedla zástupkyně nadace Kateřina Valešová.

Tři oslovení specialisté zakázku odmítli, unikátní stavbu dnes zaměřila firma, která nabídku přijala. K zaměření potřebovala speciální zařízení v podobně 3D scaneru.

Další peníze získané nadací jsou určeny na vypracování architektonických návrhů. Ujme se jich architekt Martin Rajniš, který je známý hlavně jako autor nové Poštovny na Sněžce. Definitivní podobu nového přístupu na věž by pak vybírala odborná komise zahrnující zástupce církve a památkářů.

Na samotnou stavbu připravuje komunitní nadace veřejnou sbírku, která by mohla mít formu symbolického prodeje jednotlivých nových schodišťových stupňů. Zájemci by tak mohli vlastnit konkrétní schod do věže. "Zda se nakonec věž otevře veřejnosti a jaká bude definitivní podoba nového přístupu, bude záležet na rozhodnutí církve jako majitele stavby," uvedla Valešová.

Jestli by se na případném provozu věže nějakým způsobem podílelo město, zatím není jasné. "Jednání mezi statutárním městem Ústí nad Labem, arciděkanem Miroslavem Šimáčkem a Ústeckou komunitní nadací probíhají," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

Šikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie se ve svých šedesáti metrech výšky odklání od vertikály o více než dva metry. "Je nejšikmější věží v České republice i daleko za hranicemi okolních státu. Ke svému handicapu přišla za druhé světové války, po zásahu leteckou pumou se naklonila a praskla. Tehdy to vypadlo, že brzy spadne. Později ji ale Ústečané podepřeli dřevěnou konstrukcí a nakonec byla složitě zajištěna pomoci betonové injektáže do základů a železobetonového krunýře uvnitř věže," popsal ČTK ústecký historik Martin Krsek.

Při bombardování spadla původní schodišťová přístavba, kterou se na věž chodilo, při rekonstrukci už obnovena nebyla. Dnes je možné se na věž dostat jen krkolomnou cestou přes podkroví chrámové lodě.

Mezi dosavadní největší atrakce v Ústí patří lanová dráha k zámečku Větruše, hrad Střekov a zoologická zahrada. Turisté hojně navštěvují i rozhledny, z nichž se nabízí pohled na údolí Labe. Letos chce město otevřít naučnou stezku Větršuše, která povede k Muzeu civilní obrany, cyklistům by mělo sloužit nové informační centrum u nádraží a rozšířit by se mohla osobní lodní doprava. I letos bude pokračovat projekt pro rodiny s dětmi Labská královna.

0 komentářů
přidat komentář

Související články