Sekyra Group zahájila stavbu další části nové čtvrti na pražském Smíchově

Vložil
ČTK
12.06.2024 18:20
Praha


Praha – Developerská společnost Sekyra Group zahájila stavbu další, jižní části nové čtvrti na parcelách kolem bývalého smíchovského nákladového nádraží v Praze. Novinářům to dnes řekli zástupci investora, státu, hlavního města a České spořitelny, která bude mít ve čtvrti novou centrálu. Kromě té bude jižní část čtvrti developerem nazvané Smíchov City zahrnovat další tři administrativní budovy a hotel. Stavbu celého projektu firma zahájila v roce 2020 a vyjde na 35 miliard korun, dalších 15 miliard korun budou stát veřejné investice.


První část projektu, která se skládala z převážně obytných domů v okolí autobusového terminálu Na Knížecí, již společnost dokončila. "Po úspěšném dokončení první, rezidenční fáze se naše pozornost přesouvá do okolí smíchovského terminálu, kde vznikne nejrozsáhlejší ze čtyř etap projektu," řekl dnes předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra. Dodal, že nyní zahájená fáze by měla být hotová za tři až čtyři roky.

Dominantou jižní části čtvrti bude kampus České spořitelny, který by měl být podle generálního ředitele banky Tomáše Salomona co nejvíce otevřený veřejnosti. Budou ho tvořit čtyři budovy o ploše asi 75.000 metrů čtverečních, mezi kterými povede bulvár propojující smíchovské nádraží s lokalitou Na Knížecí, který se bude jmenovat po Madeleine Albrightové. Ženská jména nesou i další ulice a veřejná prostranství ve čtvrti.

Sekyra Group zároveň připravuje stavbu dalších čtyř obytných bloků s 800 byty v severní části projektu, která by měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Poslední, čtvrtá část výstavby bude přiléhat k Radlické ulici. Celá čtvrť má být podle Sekyry hotová v roce 2032.

S projektem souvisí i rozsáhlé veřejné investice, které v oblasti uskutečňuje či připravuje stát a hlavní město. Stát investuje pět miliard do železničního uzlu na smíchovském nádraží, práce již začaly. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes řekl, že železničních uzly se v moderních metropolích stávají důležitými centry, v jejichž okolí lidé pracují či tráví volný čas, což je i cílem na Smíchově.

Pražský magistrát plánuje nad nádražím přistavět další patro, kam chce přesunout autobusové nádraží Na Knížecí. Projekt bude zahrnovat i záchytné P+R parkoviště. Zahájení stavby se předpokládá na konci příštího roku a má trvat pět až sedm let.

V nové čtvrti vznikne i základní škola, kterou připravuje radnice Prahy 5. Ta měla v minulosti kvůli vysokým nákladům potíže domluvit s magistrátem financování stavby, podle starostky Radky Šimkové (Praha 5 Sobě) se však aktuálně obě strany blíží dohodě. Zástupci magistrátu podle starostky předběžně souhlasili s tím, že stavbu převezmou a zaplatí a přispějí radnici i na stavbu další základní školy v Košířích.

Výměnou by městská část přenechala hlavnímu městu dvě školské budovy, kde nyní sídlí soukromé vysoké školy, kterým končí nájem. Magistrát by objekty využil ke zřízení středních škol, u kterých řeší nedostatek míst.
0 komentářů
přidat komentář

Související články