Šéfa krajského soudu v Brně obžalovali kvůli justičnímu areálu

Vložil
ČTK
08.02.2014 11:50
Brno

Brno - Státní zástupkyně obžalovala předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka z pochybení při výstavbě brněnského justičního areálu. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Policie začala Pořízka vyšetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě, která si vyžádala téměř dvě miliardy korun. Pořízek jakékoliv provinění odmítá. Kvůli stíhání teoreticky může dočasně přijít o funkci soudce.
    Pořízek je podle dřívějších informací stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě.
    V justičním areálu sídlí v hlavní budově Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov a v dalším objektu státní zástupci pro Brno-město a Brno-venkov. Původně se předpokládalo, že stavba přijde na 805 milionů, po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, a nakonec se celkové náklady vyšplhaly až na 1,938 miliardy. Stavbou se v minulosti zabýval také Finanční úřad, Nejvyšší kontrolní úřad i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
    Šéf krajského soudu jakékoli pochybení popírá. V minulosti upozorňoval na to, že změna nákladů v projektu je interpretována špatně. Při stanovení prvotního odhadu nákladů prý ještě nikdo neznal všechna důležitá fakta. V původním zadávacím řízení se také nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhují žalobci z Brna-venkova.
0 komentářů
přidat komentář

Související články