Schválení stavebních předpisů má podle Brna zajistit kvalitní výstavbu

Vložil
ČTK
29.05.2024 23:30
Brno

Brno – Finální verzi Brněnských stavebních předpisů dnes schválili radní města. Od dokumentu si slibují, že zajistí kvalitní výstavbu a kultivovaný veřejný prostor. Vychází vstříc vzniku městských tříd a významných ulic, kdy předepisují jejich minimální šířku s dostatečným prostorem pro pěší či cyklisty. Odblokovaly také zejména v centru výstavbu bytů, kde nebylo možné vybudovat kapacitní parkování. Novinářům to řekl radní pro územní plánování Petr Bořecký (ANO).


Předpisy zpracované na míru Brnu zohledňují podle radnice potřeby velkého města a stanovují přesnější standardy a požadavky než ty uvedené v celostátních předpisech. "Kladou přitom důraz jak na charakter výstavby, tak veřejného prostranství, aby nevznikaly excesy, jež nejsou městotvorné. Stanovují také třeba to, kolik parkovacích stání musí být součástí výstavby. Například v těsném centru nově nemusí žádné stání vzniknout, protože se snažíme auta spíše eliminovat," sdělil Bořecký.

Nově zpracovaná jsou rovněž urbanistická pravidla, která definují typy ulic či vymezují stavební a uliční čáry a určují způsob zástavby stavebních bloků a jejich vztah k veřejným prostranstvím. "Dále se zjednoduší výstavba v dnes těžce zastavitelných prolukách vzhledem ke zmírnění požadavku na proslunění. Především je možné díky předpisům navrhovat smysluplnou městskou zástavbu," dodal Jan Tesárek, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která měla přípravu dokumentu spolu s magistrátem na starost. V neposlední řadě dokument ještě více podporuje výsadbu uličních stromořadí nebo využívání tzv. modrozelené infrastruktury, mimo jiné zadržování a vsakování dešťových vod.

Vydání předpisů umožňuje nový stavební zákon. Pro všechny stavebníky, projektanty i úřady zapojené do povolovacího procesu začnou platit od 1. července, tedy shodně s novým stavebním zákonem. Zájemci je v první polovině června najdou na webu města i kanceláře architekta. V budoucnu by měly vyjít také v tištěné podobě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články