S měsíčním předstihem skončila přestavba brněnského přednádraží

Vložil
ČTK
05.06.2023 18:10
Brno


Brno - S měsíčním předstihem skončily stavební práce na úpravách brněnského přednádraží. Po téměř šesti letech tak bylo odstraněno zábradlí, které bránilo lidem přecházet nejkratší cestou od tramvaje před nádražní halu a do ní. Stejně tak nechalo město odstranit zábradlí směrem k obchodnímu domu Letmo. Při přestavbě zanikla řada bariér, které komplikovaly cestu především vozíčkářům. Vozovka okolo Letma je nyní ve stejné výšce jako chodníky a vznikla zde pěší zóna. Díky novému dopravnímu značení výrazně ubylo aut projíždějících okolo tramvajových ostrůvků.


Město za proměnu prostoru, který řada lidí v minulosti označovala za jeden z nejhorších ve městě, zaplatilo víc než 11 milionů korun. Aby tudy projíždělo méně aut, vytvořilo město pěší zónu podél Letma a vjíždět už sem smí pouze dopravní obsluha. Na opačné straně podél nádražní budovy se stále smí jezdit, avšak řidiči mohou zamířit dále pouze pod viadukt a nesmí odbočit vlevo do Benešovy ulice. Řidiči si na nové značení postupně zvykají, na dodržování předpisů tu namátkově dohlížejí policisté, řekl ČTK mluvčí policie Petr Vala.

O omezení dopravy před nádražím usilovalo vedení radnice už v roce 2017, v té době byla ODS v opozici. Na podzim 2018 se občanští demokraté dostali do vedení města a záměr zrušili, vrátili se k němu až loni před dalšími komunálními volbami. Tehdy prakticky jen oživili dříve zrušený projekt.

V přednádraží se denně pohybují desítky tisíc lidí, protože je zde přestupní uzel MHD. Projíždí tudy osm tramvajových linek a výchozí zastávku zde mají dvě trolejbusové linky a autobusová linka na letiště. V noci z přednádraží odjíždějí všechny noční autobusové linky. Pěší doprava je zde zcela dominantní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články