Rekonstrukci třebíčského náměstí provází archeologický průzkum

Vložil
ČTK
24.09.2020 20:55
RAW

Třebíč - Společně s rekonstrukcí třebíčského Karlova náměstí začal před týdnem i archeologický záchranný výzkum v jeho centru. Archeologům se prozatím podařilo odkrýt středověké vrstvy a našli několik drobných předmětů včetně hrací kostky nebo mincí krále Václava II. z počátku 14. století . Nálezy chce město v budoucnu vystavit, řekl dnes novinářům starosta města Pavel Pacal (Pro Třebíč).


Podle vedoucího výzkumu, archeologa Muzea Vysočiny Jihlava, Aleše Hocha, je výzkum teprve na začátku. Odkrytých je osm sond. Práce budou podle postupu stavby a s ohledem na počasí pokračovat i v zimě. Podobně rozsáhlý průzkum podle Hocha Karlovo náměstí nezažilo. "Asi ve 30. letech 20. století se zde dělala kanalizace a místními badateli to bylo nějak dohledováno, z toho materiály jsou. Ale dokumentace samozřejmě neodpovídá současnému modernímu vedení výzkumu," řekl ČTK Hoch.

V hloubce okolo metru pod současným terénem se podle něho nachází doklady z doby mezi 13. a 15. stoletím. "Teď asi nejčerstvější nález je fragment pálené dlaždice s vyrytou deskovou hrou mlýn. Což je krásná věc a poměrně unikátní. Samozřejmě mince, jsou tady pražské groše, brakteáty. A asi nejkrásnější je zatím nález poutního odznaku svatého Jiljí," řekl Hoch. Symbol vykonání poutě podle něho dokládá cestu až na jih Francie ke Středozemnímu moři.

Archeologové doufají, že se jim v dalších částech náměstí podaří odkrýt třeba zbytky kašen nebo pozůstatky osady, která na místě města z poloviny 13. století stála před tím. "Na konstrukce jsme zatím v trase výzkumu nenarazily, ale zatím je to jen poměrně úzký pás," řekl Hoch.

Stavby se podle něho dochovaly v Jejkovské bráně, která na náměstí ve východní části navazuje. Výzkum tam skončil v létě. Do té doby se podařilo zdokumentovat prvky středověkého opevnění, včetně základů věžové brány, starší hradbu z první poloviny 14. století i jejich mladší obdobu z 15. století, jejíž zbytky jsou do současnosti k vidění. "Následoval potom zaniklý příkop, který se dochoval jen v pomístním názvu. Příkop překlenoval mostek, o kterém se vůbec nevědělo, že existoval a měl kamennou podobu," řekl Hoch.

Návrh proměny asi dvouhektarového náměstí zpracoval brněnský Atelier R.A.W. Jde o nové dláždění, parkovací plochy, zeleň, mobiliář či návrat vodních prvků. Včetně opravy vodovodů a kanalizací pod povrchem budou náklady 133 milionů korun (bez DPH). Rekonstrukce má skončit v září 2022.
0 komentářů
přidat komentář

Související články