Rekonstrukce zlepšila interiér studovny přírodovědecké fakulty UPOL

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
05.08.2018 10:10
Olomouc

Jan Mléčka


Olomouc - Lepší akustické vlastnosti i členění má po rekonstrukci studovna Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jejíž prostor nyní rozdělují netradiční paravány ve tvaru kmenů mohutných stromů. Původní členění studovny nebylo ideální a snižovalo kvalitu komunikace mezi studenty, řekl ČTK architekt Jan Mléčka, který projekt rekonstrukce studovny připravil.

"Budova přírodovědecké fakulty jako celek působí poměrně racionálním a odosobněným dojmem, takže jsme se snažili vtisknout studovně individuální rozměr, aby se v ní studenti cítili dobře. Volba nakonec padla na neformální prostor stylizovaného lesa. Taková trocha přírody na Přírodě," uvedl Mléčka.

Studovna je po rekonstrukci nově členěna tak, aby umožnila nerušenou práci dvojicím studentů i osmičlenným skupinám. Prostor je rozdělen zaoblenými paravány, jejichž povrch tvoří panenská kůra z korkových dubů. "Paravány člení prostor a zároveň plní akustické vlastnosti. Jejich vnitřní část tvoří také korek. Jeho použití je velmi ekologické, protože korková kůra na stromech normálně dorůstá," řekl architekt. Studenti mohou vnitřní stranu použít jako nástěnku a připínat si na ni podklady a informace.

Nový nábytek modernizované studovny je vyrobený z dubového masivu a působí elegantním dojmem. "Bude to spíše takové příjemné kavárenské prostředí než továrna na vzdělání, která tady byla předtím," podotkl Mléčka. Studovna je také vybavena sedacími vaky v zelené a žluté barvě, které podle architekta umocní pohodovou atmosféru. Výhledově bude interiér studovny doplněn zelení.
0 komentářů
přidat komentář