Rekonstrukce Wenkova domu v Jaroměři vyšla na 30 mil. Kč, otevře v neděli

Vložil
ČTK
23.03.2023 20:35
Jaroměř

Josef Gočár

Jaroměř – Zrekonstruovaný historický Wenkův obchodní dům v Jaroměři z roku 1911, který je sídlem městského muzea, bude od neděle 26. dubna opět přístupný veřejnosti. Autorem studie a projektové do- kumentace rekonstrukce je architekt David Vávra. Celkové náklady na rekonstrukci, včetně vybavení, vyšly zhruba na 30 milionů korun. Vyplynulo to z informací, které dnes zveřejnila jaroměřská radnice. Jaroměř je hlavním investorem rekonstrukce. Wenkův dům byl v roce 2017 prohlášen národní kulturní památkou.


"Díky rekonstrukci a přesunu depozitáře do pro tyto účely vhodně uzpůsobeného sklepa, který dříve sloužil jako kryt civilní obrany, došlo ke znásobení výstavních ploch. Získali jsme navíc dva prestižní prostory, jenž nám umožní pořádání výstav a zároveň zachování stálých expozic," řekl ředitel muzea a iniciátor rekonstrukce Rudolf Havelka.

Prostory muzea se rozšířily o přednáškový sál, pro pořádání workshopů bylo upraveno podkroví. Na zahradě stojí altán s kubistickým pískovištěm pro děti. Zprovozněn byl původní nákladní výtah. Jaroměřským rodákům, výtvarníkům, představitelům české moderny, Josefu Šímovi, Otakaru Španielovi a Josefu Wagnerovi je věnována stálá expozice v prvním patře muzea. "Obnoven byl nejen původní nezachovaný mobiliář podle dobových fotografií, ale i kovové konstrukce hlavního průčelí, především však došlo k rozšíření výstavních prostor," uvedl Havelka.

Obnovu mají za sebou podlahy, ústřední vytápění i rozvody sítí. "Zásahy byly omezeny na nezbytně nutnou míru, s citem pro zachování původních detailů," uvedl Havelka.

Rekonstrukce, včetně vybavení, vyšla zhruba na 30 milionů korun, z toho vícepráce činí okolo sedmi milionů korun. Hlavní investor rekonstrukce, město Jaroměř s partnerskými polskými městy Bolesławiec a Kłodsko, získaly dotaci z evropských fondů , a to ve výši 85 procent uznatelných nákladů. Uznatelné náklady činí 977.900 euro (23,5 mil.Kč). Státní rozpočet uhradil pět procent uznatelných nákladů, Královéhradecký kraj přispěl milionem korun a zbytek zaplatilo město.

Podle Havelky se průběh rekonstrukce neobešel bez komplikací. Původní termín plánovaného otevření Wenkova domu byl o několik měsíců posunut. "Stavební práce se trochu zasekly v průběhu loňské zimy, kdy se velké množství ukrajinských dělníků a řemeslníků stavební firmě nevrátilo, zůstali na Ukrajině kvůli válce. Zpoždění stavby nebylo ale takové, aby ohrozilo česko-polskou dotaci. Výsledky téměř tříleté práce bude moci veřejnost zhlédnout na slavnostním otevření tuto neděli," řekl ČTK Havelka.

Hlavní objekt dnešního muzea s funkcionalistickou železobetonovou a sklo-ocelovou konstrukcí nechal v letech 1910 až 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára postavit podnikatel Josef Wenke, majitel firmy A. Wenke a syn specializující se na prodej mušlového zboží a galanterie. Wenkeovi v něm zřídili obchodní dům. Po krachu firmy během hospodářské krize byla budova obchodního domu prodána roku 1938 v dražbě a v roce 1947 ji odkoupilo město Jaroměř. Od té doby sloužila jako výstavní síň a městské muzeum. Významnějšími úpravami prošlo soudomí koncem sedmdesátých let a počátkem let osmdesátých. V roce 2000 suterén poškodila stoletá povodeň.

Navazující objekt č.p. 91 je z konce 19. století, do rekonstrukce v něm muzeum mělo depozitáře a kancelářské zázemí. Po rekonstrukci se část tohoto objektu uvolnila veřejnosti, z půdy vznikla edukační místnost, v přízemí je expozice, která se věnuje papírenské výrobě rodiny Wenkeových.
0 komentářů
přidat komentář

Související články