Rekonstrukce muzea v Litomyšli od Josefa Pleskota

Zdroj
Zuzana Doušová
Vložil
ČTK
05.04.2012 19:55
Josef Pleskot

Foto: rml.cz
Litomyšl (Svitavsko) - Regionální muzeum v Litomyšli letos čeká rozsáhlá rekonstrukce. Veřejnosti se uzavře 30. června, poté začne stěhování inventáře. Stavět se začne v polovině srpna. Znovuotevření muzea je naplánováno na jaro roku 2014. ČTK o tom dnes informoval ředitel muzea René Klimeš.

    "Po uzavření muzea nastane velké stěhování té budovy. Vystěhovat muzeum samozřejmě není jako vystěhovat garsonku, takže to bude poměrně zajímavý logistický oříšek. Něco už jsme vystěhovali minulý rok, něco letos, ale to největší stěhování nás samozřejmě čeká," uvedl Klimeš.
    Barokní budova z počátku 18. století by se měla rozšířit o integrovanou vstupní budovu s foyer a sociálním zázemím. V budově by měly vzniknout nové výstavní a společenské prostory a zázemí pro prezentační a vzdělávací akce. Autorem projektu je architekt Josef Pleskot. Celková cena projektu je 86 milionů korun, 74 milionů pochází z Regionálního operačního programu. Veřejná soutěž na zakázku už je vypsaná.
    Po dobu rekonstrukce nebude mít muzeum žádné vlastní výstavní prostory, pouze depozitáře a kanceláře. Pracovníci muzea budou spolupracovat s jinými kulturními institucemi ve městě na pořádání výstav. Budou také pracovat na nové stálé expozici pro přestavěné muzeum. Ta má podle Klimeše oslovit co nejširší veřejnost, a to jak z hlediska věku, tak vzdělání.
    Muzeum nyní čeká velké stěhování desetitisíců exponátů od těch nejmenších, jako jsou mince nebo pohlednice, po ty nejtěžší, jako jsou klavíry nebo lapidárium. Stěhovat se bude i rozsáhlý archiv a knihovna.
    Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 až 1718. V této budově sídlí muzeum doposud. Od 90. let 20. století patří pod správu muzea i rodný dům Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností pro okres Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj.
0 komentářů
přidat komentář

Související články