Rekonstrukce divadla v Krnově skončí v říjnu

Vložil
ČTK
05.09.2021 21:40
Krnov


Krnov (Bruntálsko) – V říjnu skončí v Krnově na Bruntálsku rekonstrukce divadla za 26 milionů korun. Práce trvaly devět měsíců. Cílem oprav je zvýšit komfort diváků i účinkujících a snížit provozní náklady. Divadlo bude mít mimo jiné nové lóže a sedadla, řekla ČTK mluvčí města Dita Círová.


"Dokončený je nový středový vstup do hlediště v přízemí, dále také systém nuceného větrání jeviště a hlediště, který bude rovněž sloužit jako hlavní způsob vytápění s inteligentním způsobem řízení," řekl Petr Mynář z odboru investic a správy majetku.

Vyměněné jsou také přívodní kabely do elektrických rozvodných skříní, hygienickým zařízením v prvním patře už také nic nechybí. "V souvislosti s rozvodem vzducho- techniky bylo v patře provedeno nové obložení stěn a čela balkonu, v těchto místech rovněž došlo k zaslepení nevyužívaných lóží," dodal.

V současné době vyměňuje stavební firma dřevěnou podlahu na jevišti za novou z olše. Zároveň zvenku opravuje omítku jižní stěny. "Následovat bude ještě úprava nových podlah stěrkou a položení koberců v sále i okolních chodbách, potažení stěn v lóžích látkou a především závěrečná montáž nových sedadel," dodala Círová.

S ukončením prací se počítá v říjnu, což je zhruba o měsíc a půl později, než bylo původně plánováno. V polovině května byly totiž v podstřeší přerušeny stavební práce a montáže vzduchotechniky. "V průběhu prací vznikly pochybnosti ohledně skutečného zatížení stávající ocelové konstrukce v podkroví, její pevnosti a únosnosti. Vypracovat se musel znalecký posudek," vysvětlil Mynář.

Budova městského divadla byla postavena v roce 1928 a představuje ojedinělý příklad expresionistické divadelní architektury v českých zemích. Jeho autorem je vídeňský architekt Leo Kammel, žák Jana Kotěry. Nárožní objekt zdramatizoval ostrými štíty a klínovými motivy dekorativních výplní. V průběhu let byly k divadlu postupně přistavěny skladiště a kanceláře, měnila se také jeho kapacita. Původních 1009 míst pro diváky se po různých úpravách zmenšilo na 678 v roce 2020. Obnovení původního středového vstupu do hlediště v přízemí nyní sníží kapacitu diváků na 554.
0 komentářů
přidat komentář