Ředitelka GASK obviněná z plagiátorství zůstane ve funkci

Vložil
ČTK
23.05.2011 19:05
Praha

Praha - Ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, která čelí podezření z plagiátorství, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom dnes krajští radní. Odborný posudek podezření z plagiátorství nepotvrdil, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Z galerie kvůli vypjaté atmosféře po nástupu Šorfové odešli všichni kurátoři.
     "Jsem ráda, že ta věc byla prověřena, vyjádřil se expert a bylo to přijato. To je pro mě důležité," reagovala na rozhodnutí rady Šorfová. Ředitelka čelí podezření z  toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor.
     Radní se podle Maschekové seznámili s odborným posouzením projektu, které vypracoval expert na oblast kultury a multižánrových projektů. Tento posudek podle ní obvinění z plagiátorství nepotvrdil a zároveň neshledal chybu ve výběrovém řízení na ředitele GASK. "Předložený záměr lze považovat za velmi životaschopný, s šancí zvýšit kredit nejen galerie, ale i celého Středočeského kraje," citovala z posudku Mascheková. Posuzovatel podle ní ocenil mimo jiné snahu o zefektivnění provozu, posílení společenského ohlasu a zkvalitnění komunikace galerie se školskou i laickou veřejností, popularizující trendy a akcent na mladé tvůrce.
     Po příchodu Šorfové do galerie se vyhrotily personální vztahy v této instituci, neshody skončily odchodem všech kurátorů. Bývalí pracovníci poté podali na ředitelku trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Komisi údajně uvedla v omyl za účelem získat výhodu ve výběrovém řízení. Šorfová to odmítá.
     Personální změny v galerii znepokojily externí spolupracovníky GASK. V otevřeném dopise hejtmanovi napsali, že přístup Šorfové ohrožuje jejich profesní závazky, které mají nejen ke galerii, ale i k desítkám zahraničních institucí, jež na plánované výstavy poskytly prostředky. Výhrady vůči práci Šorfové mají navíc i členové výběrové komise, kteří kraji doporučili její jmenování.
     "Jana Šorfová svým jednáním záměrně a cíleně oklamala výběrovou komisi a radu Středočeského kraje s cílem získání ředitelské pozice," stojí v dopise hejtmanovi, který podepsali kunsthistorici Jiří Fajt, Karel Srp a Milena Bartlová. Radní podle Maschekové uložili odboru kultury jednat o těchto výhradách. Zároveň se podivili nad tím, že právě tito odborníci Šorfovou kritizují. "To v tom našem rozhodování také hrálo roli, že lidé, kteří ji vybrali, pak sami zpochybnili svoje rozhodnutí," uvedl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).
     Šorfová dnes zopakovala, že se do konkurzu přihlásila na popud Fajta a předchozího ředitele galerie Jana Třeštíka, kteří jí údajně řekli, že obdivují její osmiletou práci pro Museum Kampa. "Profesor Fajt i odstupující ředitel GASK Jan Třeštík mi osobně paní Šorfovou doporučovali jako osobu, kterou znají dlouho, a velice ji prosazovali na místo ředitele GASK. Současné změně jejich postoje proto vůbec nerozumím," uvedl hejtman David Rath (ČSSD).
     Členové výběrové komise ale tvrdí, že Šorfová v podkladech pro konkurz uvedla nepřesné a záměrně zkreslující informace. Její nepůvodní materiál měl údajně vzbudit dojem schopné manažerky, kterému prý uvěřili. Tvrdí také, že Šorfová po jmenování přivedla řadou neprofesionálních manažerských kroků galerii na pokraj provozního kolapsu.
     Krajská rada dnes o dalším osudu Šorfové rozhodla bez radního Václava Beneše (ČSSD), který za oblast kultury zodpovídá. "Jsem ve stavu nemocných. Vím, že tam ten bod měl být, ale nevím, jak jednání dopadlo," řekl Beneš ČTK.
0 komentářů
přidat komentář

Související články