Radnice ve Svitávce potřebuje více peněz na Löw-Beerovu vilu

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
03.09.2012 15:35
Svitávka (Blanensko) - Radnice ve Svitávce na Blanensku, která sídlí v historické Löw-Beerově Velké vile, v uplynulých deseti letech investovala do obnovy tohoto objektu tři miliony korun. Na obnovu této památky by potřebovala více peněz, ale dotační programy jsou omezené. Ročně dává na budovu čtvrt milionu korun, řekl dnes ČTK starosta Martin Cetkovský (ODS).
     "Naše Löw-Beerova Velká vila je sice na seznamu památek, přes veškeré úsilí se nám ale daří na její obnovu každý rok získat několik desítek tisíc korun," uvedl starosta.
     Rekonstrukce je proto postupná a pomalá. Letos budou opravy pokračovat obnovou štuk, statickým zajištěním balkonu a pracemi v  Malém sále, v němž jedná zastupitelstvo. V dalších letech bude nutné zajistit opravu střechy, což bude náročné.
     Löw-Beerové patřili k nejvýznamnějším židovským rodinám na Moravě. Ve Svitávce postavili v roce 1858 továrnu na zpracování vlny. Podnik v roce 1906 zaměstnával 1600 lidí. Löw-Beerové tak získali peníze na stavbu dvou honosných vil. Většina členů rodu zemřela za druhé světové války v koncentračních táborech. Ve Velké vile sídlí radnice, Malá vila je soukromou rezidencí.
     Další rezidenci měla rodina v Brně. Jihomoravský kraj ji chce nyní obnovit za 65 milionů korun. Rád by v ní vytvořil expozici o  této slavné rodině, secesním slohu a textilním průmyslu v Brně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články