Radní Znojma chtějí nový bazén šestidráhový, odborníci jsou proti

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
23.06.2016 17:20
Znojmo

Architektonická kancelář Burian - KřivinkaZnojmo - Znojemští radní schválili pro další projektování nového krytého bazénu v Louce, že bude šestidráhový. Rozhodnutí obhajují nižšími náklady na stavbu i na provoz, sdělila dnes ČTK mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Proti jsou odborníci. Poukazují na to, že nebude-li bazén alespoň osmidráhový, nebude možné ve Znojmě konat mezinárodní a víceméně ani národní závody a kapacita bazénu nebude stačit.


Znojmo se rozhodlo již dříve, že postaví nový bazén, protože kapacitně nevyhovující Městské lázně už se nevyplatí opravovat. Nový bazén má stát v sousedství venkovní plovárny. Kvalitní zázemí si už také řadu let přeje znojemský plavecký klub, který vychoval i několik úspěšných reprezentantů. "Měli jsme plavce na šesti olympiádách, z mistrovství světa i Evropy jsme dovezli 25 medailí. Takový klub si zaslouží osmidráhový bazén," řekl ČTK Jiří Kyněra, který dříve působil i v roli reprezentačního kouče.

Náklady na šestidráhový bazén se odhadují na 210 milionů, osmidráhový by stál 232 milionů korun. Délka má být 25 metrů a hloubka 1,8 metru. Dokumentace pro územní rozhodnutí by měla být hotová do 30. listopadu. Město svým rozhodnutím nedalo na doporučení zhruba dvacetičlenné komise složené z odborníků, většina z nich prosazovala bazén s osmi dráhami.

Stejně jako Kyněra argumentoval předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška. "Když se dnes ve větších městech staví bazény, šestidráhy už se nedělají. Osmidráhu postavili například v Chomutově a chystají ji v Opavě. Vím, jaké jsou problémy v Jihlavě, kde je šest drah a pro veřejnost je málo místa, i my bychom ho potřebovali více," řekl Ryška. Znojmo je druhým největším městem na jižní Moravě a má 34.000 obyvatel.

Ryška uvedl, že plavecký svaz už pořádá i žákovská mistrovství republiky v bazénech, které mají osm drah a šestidráhovým se snaží vyhýbat. "Závody mají mnohem větší spád, je větší prostor. Šestidráhové bazény se staví spíš pro rekreační účely, což je případ Nového Města na Moravě," řekl Ryška. Město přesto tvrdí, že plánovaný bazén plně postačuje závodům, které se ve Znojmě konají.

Architektonickou studii zpracovala brněnská kancelář Burian-Křivinka. Podle Kyněry byl i architekt Aleš Burian zastáncem osmidráhové varianty. "Svůj názor jsem panu starostovi tlumočil. Znojmo je město, kde umí vychovat špičkové plavce. Ale je to velká investice a město má nějaké priority, rozhoduje a platí," řekl ČTK Burian.

Kdy se bude bazén stavět a jak ho bude město financovat, zatím není zřejmé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články