Proti zrušení českobudějovické galerie vznikla petice

Vložil
ČTK
19.01.2010 10:40
České Budějovice

Záběr z aktuální výstavy Liama Gillicka Wall Diagrams, snímek Jan Mahr
České Budějovice - Nejdříve dopisy a teď prostřednictvím petice lidé protestují proti zrušení Domu umění v Českých Budějovicích. Vlna nevole se zvedla poté, co radní údajně dospěli k názoru, že provoz galerie současného umění je příliš drahý a je třeba ji zrušit. Město už dříve poslalo do likvidace organizaci, která galerii provozovala. Případnému prodeji domu či výhodnému nájmu nic nebrání. Podle primátora Juraje Thomy (ODS) ale o zrušení galerie zatím nikdo nerozhodl. V prohlášení, jež zaslal ČTK, se ohradil proti "hysterické kampani".

    Provozní náklady 1,1 milionu korun jsou podle radních neúnosné, činnost galerie je třeba co nejrychleji ukončit, řekl novinářům po posledním jednání rady náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU-ČSL). Už při sestavování rozpočtu se radní netajili, že je ekonomická krize donutí některé nemovitosti prodat kvůli financování evropských projektů.
    Galerie na centrálním náměstí pořádá od roku 1998 výstavy zaměřené na současné výtvarné umění a architekturu, zejména prostorové instalace. Vstupné do ní je zdarma. Kurátor Martin Škoda považuje rozhodnutí radních za neetické. "Na začátku roku mi bylo primátorem garantováno, že do konce roku 2011 mohu počítat s tím, že galerie bude tam, kde je, a kdyby se dům prodával, tak se závazkem nasmlouvaných výstav. Pokud by došlo k něčemu nečekanému, tak se bude hledat prostor, kde by galerie kontinuálně pokračovala v činnosti," řekl Škoda ČTK.
    Podle organizátorů petice má galerie díky své koncepci značné mezinárodním renomé. Do českobudějovické městské a turistické infrastruktury proudí stovky milionů korun, a vyvstává otázka, jaká nabídka bude potenciální návštěvníky čekat, ptají se v petici. Na středu svolali do galerie briefing. Primátor dostal i několik otevřených protestních dopisů od představitelů kultury v Česku, třeba šéfredaktora časopisu Fotograf Pavla Baňky.
    Podle primátora jsou informace o údajném zavření Galerie současného umění nepravdivé. "Faktem je, že k 1. únoru skončí nájemní smlouva mezi společností Městské kulturní domy a městem o pronájmu Domu umění. Od tohoto data za společnost dočasně tuto činnost formálně převezme odbor kultury českobudějovického magistrátu," informoval ČTK. Rada 13. ledna uložila vedoucí odboru kultury, aby na příští jednání 27. ledna předložila materiál "s jasnou definicí kroků a jejich důsledků ve smyslu případného zrušení galerie v průběhu roku 2010." O zrušení galerie tedy podle primátora nikdo nerozhodl.

Související články