Prostějovští zastupitelé obětovali louku pro sluneční elektrárnu

Vložil
ČTK
18.02.2009 00:05
Prostějov

Prostějov - Prostějovské zastupitelstvo dnes po bouřlivé diskusi umožnilo bezplatnou směnu a prodej dalších pozemků za 9,5 milionu korun v  průmyslové zóně. Firmy Solaris Tech a Dulwich Trade, které hodlají v průmyslové zóně vybudovat fotovoltaickou elektrárnu, svůj záměr přestěhují na zelenou louku, aby ustoupili jinému investorovi.
    "Proč prodávat kvalitní půdu, na které vznikne betonová plocha? Až se solární články opotřebují, posbírají je a co budeme s betonem dělat?" uvedl například Jiří Svatoš (ODS). Někteří zastupitelé se definitivní rozhodnutí o směně a prodeji pozemků snažili přesunout na příští schůzi, což se jim nepovedlo.
    Místostarosta Vlastimil Uchytil (ODS) ČTK řekl, že záměr považuje za nejlepší ze špatných řešení. "Záměr nového investora, který je dodavatelem pro stavební výrobu, zaměstná až 60 lidí," uvedl.
    Město Prostějov si při směně a prodeji ve smlouvě vyhradilo předkupní právo při dalším nakládání s pozemky. Ty sice budou v průmyslové zóně a pro solární elektrárnu využity do tří let, ale nevede k nim komunikace a nejsou tam ani jiné sítě.
    Podobná elektrárna za 30 milionů korun s roční výrobou 246 MWhs funguje rok i na okraji Olomouce v místní části Chválkovice. Elektrárna na sluneční energii dokáže zásobovat elektřinou více než 60 domácností. Tvoří ji asi 1700 článků na ploše 7500 metrů čtverečních.
0 komentářů
přidat komentář

Související články