Prostějov vypíše tendr na studii pietní úpravy bývalého židovského hřbitova

Vložil
ČTK
04.11.2022 17:55
Prostějov

Prostějov - Prostějovská radnice vypíše veřejnou zakázku na zpracování studie podoby pietní úpravy bývalého židovského hřbitova. Zpracování studie, která by měla být dokončena v polovině příštího roku, má radnici stát zhruba 750.000 korun. ČTK to dnes sdělil primátor František Jura (ANO). Někdejší židovský hřbitov v Prostějově, který ministerstvo kultury dalo v roce 2016 na seznam kulturních památek, byl zničen za německé okupace. Náhrobní kameny se židovskými nápisy si tehdy rozebrali obyvatelé z okolních vesnic a vydláždili jimi například dvorky. Na místě hřbitova je nyní park a parkoviště.


"Předmětem zakázky je vypracování variantní studie architektonického řešení pietní úpravy prostoru bývalého židovského hřbitova a přilehlých veřejných prostor, včetně vizualizace a inženýrské činnosti. Jedná se zejména o plochy veřejné zeleně v ulici Studentská, vstupního atria do objektu Reálného gymnázia a základní školy O. Wichterleho a plochy přilehlého parkoviště a související plochy," uvedl Jura.

Město při pietní úpravě bývalého židovského hřbitova počítá se zrušením parkoviště a vybudováním nové odstavné plochy pro automobily. Postavena má být také komunikace na sportoviště za školou. Přístup složek integrovaného záchranného systému ke škole bude možný mimo prostor starého židovského hřbitova.

Na pietní úpravě starého židovského hřbitova se radnice v roce 2019 po několika letech diskusí dohodla s nadací Kolel Damesek Eliezer, spolkem Hanácký Jeruzalém a Federací židovských obcí. Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Nadace Kolel Damesek Eliezer se snažila místo bývalého hřbitova zvelebit delší dobu, s radnicí se ale dlouho nemohla dohodnout na podobě pietní úpravy. Spor mezitím zaznamenala světová média a dostal se do pravidelné zprávy amerického ministerstva zahraničí, která je zaměřena na ochranu lidských práv ve světě. O náhrobky ze zničeného hřbitova, které se podařilo díky úsilí nadace najít v Prostějově a jeho okolí, před časem projevilo zájem Muzeum holokaustu z Washingtonu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články