Projekt na opravu lávky pro pěší v Kroměříži vypracuje VUT Brno

Vložil
ČTK
15.06.2018 08:30
Kroměříž

Kroměříž - Projekt na opravu lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je už půl roku uzavřená, vypracuje Stavební fakulta Vysokého učení technického v Brně (VUT). Rozhodli o tom městští radní. Zpracování projektu bude stát 1,3 milionu korun. Peníze půjdou z rozpočtu odboru služeb, nebudou se zvyšovat výdaje města. Termín dodání dokumentace nutné pro vyřízení stavebního povolení je 30. září. Kompletní projekt by město podle smlouvy mělo obdržet do konce listopadu, řekl dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.


"Usilujeme o to, aby lávka byla opravena co nejdříve," uvedl starosta Jaroslav Němec (nez.). Lávka bude podle něj nejdříve staticky zajištěna externími lany. Podle smlouvy následně odborníci VUT posoudí, zda a případně za jakých podmínek bude případně možné lávku otevřít pro pěší. "Rádi bychom to stihli ještě do zimy," dodal starosta. Druhá etapa prací, sanace povrchu lávky a opěr mostu, by se podle odborníků dala odložit na jaro.

Lávka je od loňského 15. prosince zavřená kvůli kontrole, kterou starosta nařídil poté, co se v Praze-Troji zřítila lávka postavená podobným způsobem. Diagnostiku lávky dostali na starost odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí Stavební fakulty VUT v Brně. Dospěli k tomu, že část nosných lan lávky je poškozena korozí, a je tedy nutné lávku opravit. Vzhledem k uzavření lávky musejí nyní chodci využívat most Karla Rajnocha, který je od ní vzdálen zhruba 500 metrů.

Podle Ladislava Klusáčka, který vedl tým odborníků VUT, je rozhodující poškození nosných lan korozí na jedné straně lávky, a to důsledkem nekvality při výstavbě. Poškozená jsou i některá lana na druhé straně lávky. Podle závěrů týmu VUT lze ale lávku opravit. Není v havarijním stavu jako například podobná lávka v Nymburce, kterou čeká demolice.

Lávka v Kroměříži byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce činí 63 metrů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články