Pro Průmyslový palác vyrábějí skláři v Novém Boru repliku zničené Alšovy vitráže

Vložil
ČTK
29.03.2023 18:20
Nový Bor

Nový Bor – Na replice malované vitráže s motivem od Mikoláše Alše pro Průmyslový palác v Praze pracují v těchto dnech skláři firmy Kolektiv Ateliers v Novém Boru na Českolipsku. Malované vitráže zdobily východní a západní průčelí budovy, ta na východním průčelí se dochovala a skláři ji zrestaurují a doplní chybějící či rozbitá skla. Vitráž pro západní průčelí ale musí vyrobit znovu, protože z ní po požáru v roce 2008 nic nezbylo.


"Na západním průčelí byla oválná malovaná vitráž 'Orba a lov', máme jen fotografii, kterou se podařilo sehnat, a máme původní skici od Mikoláše Alše. Kombinací těchto dvou zdrojů, plus té původní vitráže dávám dohromady repliku té nedochované," popsal dnes ČTK postup výroby repliky spolumajitel firmy Kolektiv Ateliers Zdeněk Kudláček, který tým vede. Centrální výjev rámuje malovaná vitrážová bordura, na které už se také pracuje, tam ale skláři zopakují motiv ze zachovaného okna.

Centrální motiv je oválný a složený ze šesti výplní, každé okno má šestkrát čtyři metry, výplň má zhruba 500 dílů. Podkladem malované vitráže je tónované barevné sklo. "Sytost barvy se dožene tou malbou, dělá se to sklářskou barvou, která se vypaluje na zhruba 550 stupňů Celsia. My ji nanášíme štětcem, ale v podstatě nejde o barvu, jde o nízkotavitelné sklo rozemleté na prach, a my si ho pojíme terpentýnem," doplnil Kudláček. Od běžného malování na sklo se malování vitráží výrazně liší, skleněná tabule totiž musí zůstat průhledná.

Při opravě dochované vitráže 'Průmysl a vzdělání' se podle Kudláčka musí skláři vyrovnat nejen s chybějícími a rozbitými skly, ale také s předchozími opravami. "Oni taky tápali, protože se to opravovalo lokálně, když se něco rozbilo, tak vyjmuli jen tu část a malovali podle fotografií, jak uměli. A dneska je to tak trochu detektivka," poznamenal vedoucí novoborského týmu vitrážistů. Některé části úplně zmizely, na fotografii zničeného okna třeba chybí divočák, který původně lovci ležel u nohou, v replice ho tak musí doplnit. Při opravách okna tehdy zmizela i část pluhu.

Obnova vitráží je součástí rekonstrukce a dostavby Průmyslového paláce, který v roce 2008 vyhořel. Práce zhruba za 2,64 miliardy korun začaly loni v únoru a dokončit by je mělo konsorcium firem Metrostav, Avers a Syner v roce 2025. Kolektiv Ateliers má za úkol nejen obnovu historických vitráží, ale vyrábět budou novoborští skláři také okna pro repliku vyhořelého levého křídla. "Postupujeme souběžně se stavbou, u těch malovaných vitráží jsme v jedné pětině, ze skládaných vitráží máme hotovou asi třetinu," dodal Kudláček.

Okna průmyslového paláce prošla rukama restaurátorů v 50. letech minulého století, když se komunistická vláda rozhodla změnit funkci areálu a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Z té doby pocházejí některé části, které se barevně od původních liší. Po dohodě s památkáři ale bude i řada těchto změn zachována, protože podle Kudláčka už dnes mají svou historickou hodnotu. Někde je ale v ornamentech vymění, aby barvy lépe odpovídaly.
0 komentářů
přidat komentář

Související články