Přístavba tělocvičny a jídelny ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze 8 začne v příštím roce

Vložil
ČTK
20.11.2023 17:55
Praha

Architektonický atelier Aleš


Praha - Přístavba chybějící tělocvičny a jídelny s kuchyní u Základní školy Lyčkovo náměstí v Praze 8 začne podle představ radnice v příštím roce. Stavba potrvá dva roky a vyjde podle předběžných odhadů na 200 až 250 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Šalek. Autorem přístavby je Architektonický ateliér Aleš. Praha 8 se stejně jako další městské části dlouhodobě potýká s nedostatkem míst ve školách, kvůli kterému už upravila spádovost škol. Radnice zřizuje 24 mateřských a 15 základních škol.


"Škola nemá jídelnu ani pořádně tělocvičnu, takže starší děti na tělocvik a na sportování chodí do vedlejší školy, což je organizačně náročné. Děti se stravují v různých prostorách po celém Karlíně. Tento dlouholetý problém vyřeší plánovaná přístavba," uvedl místostarosta Matěj Fichtner (ANO).

Karlínská škola je historickou budovou v secesním stylu. Architekti se ji ale nepokoušeli napodobit a vyprojektovat ve stejném stylu, ale jako kontrast mezi starým a novým. "Co do bohatosti tvarů jsme si říkali, že s ní nemá smysl soutěžit, čili jsme zvolili cestu decentní a plně funkční," uvedl architekt Lukáš Velíšek.

Radnice přístavbu plánuje již sedm let. "Po různých odvoláních, která skončila až u Nejvyššího správního soudu, má nyní projekt pravomocné stavební povolení a stavbě nic nebrání," uvedl Šalek. Stavba by měla trvat dva roky od zahájení prací.

Na kolik nakonec škola vyjde, bude záležet na výsledku výběrového řízení na stavební firmu. Na stavbu již městská část získala od magistrátu dotaci 103 milionů korun a přislíbenou má finanční spoluúčast i na zbytek nákladů.

Vedení radnice letos schválilo kvůli nedostatečnému počtu míst spádovost škol tak, aby část ulic v Karlíně nebyla součástí přetížených základních a mateřských škol na Lyčkově náměstí a v ulici Petra Strozziho, ale nově ZŠ Palmovka v Libni. Záměr by měl platit od školního roku 2024/2025. V budoucnu by se děti z těchto ulic měly přesunout do ZŠ na Rohanském ostrově.

Podle Fichtnera potřebuje městská část pro školy, včetně stavby školy na Rohanském ostrově, 2,5 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář