Přestavba bývalé školy v Kutné Hoře na knihovnu se prodraží

Vložil
ČTK
02.12.2020 08:20
Kutná Hora

Projektil: Městská knihovna Kutná Hora, 2011
Kutná Hora – Přestavba bývalé školy v Kutné Hoře na kulturně vzdělávací středisko a městskou knihovnu se prodraží. Stavbaři narazili na problémy, s nimiž se nepočítalo. Radní na nedávném jednání schválili vícenáklady za šest milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO). Přestavba si podle něj vyžádá kolem 150 milionů korun.


"Je to starý objekt a jsou tam věci, které se objevily až během stavby. Musely se třeba sundat některé stropy, protože byly prolezlé houbami," uvedl Viktora.

Projekt se zkomplikoval i kvůli archeologickým nálezům. Archeologové našli při záchranném výzkumu osm metrů hlubokou středověkou studnu a další pozůstatky starší zástavby. Podle Filipa Velímského z Archeologického ústavu Akademie věd v Praze výzkum přinesl velké množství materiálu a informací k vývoji této městské parcely od založení Kutné Hory až do současnosti. Jde například o keramiku, artefakty z kostí nebo kovu, mince a podobně. Nejzajímavější je podle Velímského studna, která je doložena i písemnými prameny v 16. století. Archeologové našli také doklady o někdejší těžbě stříbra, pravděpodobně jde o zbytky těžebních šachet a úpravárenských a zpracovatelských objektů.

Rekonstrukce bývalé školy začala počátkem března, vše by mělo být hotovo v roce 2022. Novou knihovnu Kutná Hora potřebuje, nynější prostory na Rejskově náměstí nestačí. V ulici Na Náměti by měly být pořádány i přednášky nebo počítačová výuka.

Městu v minulosti hrozilo, že na dotaci z EU na přestavbu školy nebude mít nárok. Podle původních podmínek stačilo, že dům leží v památkové zóně zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pravidla se ale změnila a bylo stanoveno, že památkou musí být přímo konkrétní dům, který se má opravovat. Tato překážka byla nakonec odstraněna. Ministerstvo kultury vyhovělo žádosti města, aby se bývalá škola stala kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články