Předválečný bunkr se přesune z pohraničí do muzea

Vložil
ČTK
13.05.2011 21:30
Most

Most - Unikátní přesun betonového bunkru připravují na pondělí vojenští historici. Padesátitunový objekt lehkého opevnění z roku 1936 se z  mosteckého hnědouhel- ného dolu Šverma vydá na cestu do muzea v Lešanech. Tak těžký bunkr se zatím nikdy v minulosti nestěhoval, řekl ČTK Andrej Halada z  Vojenského historického ústavu.
      Bunkr, takzvaný řopík, je unikátní i z his- torického hlediska. Byl postaven už v roce 1936, tedy na samém začátku opevňovacích prací. Na rozdíl od pozdějších a mnohem známějších řopíků je menší a má střílnu jen směrem dopředu. "Mnohé z těchto objektů stály na obranné linii v oblasti severních Čech, u Mostu. Většina z nich byla v poválečné době odstraněna, především v souvislosti s důlní činností," uvedl Halada.
      Přesouvaný bunkr je proto jedním z posledních dochovaných. Na jeho existenci upozornili nadšenci okolo portálu Řopíky.net a VHÚ se rozhodl ho zachránit ve svém muzeu. "Cena přepravy se pohybuje okolo 100.000 korun včetně jeřábů, dělali jsme na to i výběrové řízení," řekl Halada.
      Bunkr má rozměry menšího obývacího pokoje, na délku má 4,7 a na šířku a výšku 2,7 metru. Padesátitunová hmotnost z něj navíc činí největší opevnění, jaké se kdy minimálně na českém území převáželo. "Je to zcela unikátní operace, navíc na dosud největší vzdálenost. V minulosti byl převážen jeden objekt, šlo ale o  podstatně lehčí cvičné opevnění, které se přesouvalo v oblasti vojenského prostoru Jince, respektive na jeho okraj do zdejšího vojenského muzea," dodal Halada.
      Transport bunkru by měl začít v pondělí ráno v nepřístupných prostorách hnědouhelného dolu Šverma na Mostecku. Po dálnici se postupně přesune až do Posázaví. Mezi 14:00 a 16:00 by měl dorazit do Lešan, kde se chystá jeho slavnostní usazení na nové místo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články