Před pěti lety zemřel architekt Jan Kaplický

Vložil
ČTK
13.01.2014 15:05
Praha

Jan Kaplický

Praha - Český architekt dlouhodobě žijící ve Velké Británii Jan Kaplický, který náhle zemřel v 71 letech před pěti lety, 14. ledna 2009, v  Praze, se chtěl po emigraci v roce 1968 vrátit do rodného města originální stavbou. Jeho návrh budovy Národní knihovny pro Prahu zvaný Chobotnice rozpoutal nevídané vášně a nakonec skončil nezdarem. V plánu je nyní výstavba Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl právě Kaplický.
    
Kaplický žil od emigrace v roce 1968 v  Británii. Zde také stojí jeho nejvýznamnější realizace. Kaplického stavby rozhodně nejsou fádní. Jsou nepřehlédnutelné a kontroverzní. Inspirací mu byly organické tvary v přírodě - pavoučí sítě, motýlí křídla či rybí šupiny, pro což se vžilo anglické slovo blob (kapka či hrudka). Nejinak tomu bylo i se slavným obchodním domem Selfridges v Birminghamu, jakýmsi lesklým "pásovcem" tvořeným 20.000 hliníkovými terči, který doslova oživil do té doby šedivé město. Kromě Selfridges se proslavil třeba novinářskou tribunou na londýnském kriketovém stadionu Lord’s, za kterou byl v roce 1999 oceněn prestižní Stirlingovou cenou.
     Spolu s mladými spolupracovníky ve studiu Future Systems, které v  Londýně založil, se Kaplický snažil změnit tradiční pojetí architektury, používal nezvyklé materiály, dbal na ekologii, na využití přírodní energie a přirozeného světla. K posledním zakázkám studia patřil projekt nové stanice metra v Neapoli či muzeum Enza Ferrariho v Modeně, které bylo otevřeno až po Kaplického smrti v březnu 2012.
     Jan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v  umělecké rodině - jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. V  Praze vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze. Před svojí emigrací v roce 1968 se podílel na rodinném domě v  Braníku a rampě k vile scenáristy Jaroslava Dietla.
     S Kaplickým léta spolupracovala jeho první žena, architektka Amanda Levetová, s níž má syna Josefa. Dceru Johanku mu v den jeho náhlého skonu porodila o 41 let mladší druhá manželka Eliška Kaplicky Fuchsová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články