Před 50 lety zemřel významný brněnský architekt Ernst Wiesner

Vložil
ČTK
14.07.2021 09:35
Brno

Ernst Wiesner

Brno – Významný brněnský architekt Ernst Wiesner, který zemřel před půl stoletím, 15. července 1971 v Liverpoolu, je autorem památkově chráněné budovy brněnského krematoria nebo současných sídel krajského státního zastupitelství a Českého rozhlasu Brno v centru města. Kromě komerčních sídel se zabýval i návrhy vil, bytových domů nebo továrních areálů. Řada nemovitostí z Wiesnerova ateliéru vyrostla také na severu Moravy, v Polsku a na Slovensku.


Pro jeho tvorbu jsou zpočátku charakteristické klasicistní architektonické prvky, později se přiklonil ke strohosti a účelnosti staveb, na které navázal takzvaný funkcionalismus. Jeho velkým vzorem (a později též přítelem a kolegou) byl Adolf Loos.

Ernst Wiesner se narodil 21. ledna 1890 v židovské rodině ve slovenských Malackách. Začátkem 20. století se se svými rodiči přestěhoval zpět do Brna. Vystudoval vídeňskou výtvarnou akademii, od roku 1918 začal v Brně působit jako uznávaný architekt.

Po autorsky plodných 20. letech začala Wiesnerova tvorba postupně stagnovat, v roce 1939 emigroval před nacisty do Británie. Do Brna se vrátil koncem 40. let, s nástupem komunistické moci natrvalo přesídlil do Liverpoolu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články