Před 105 lety se narodil autor litvínovského Koldomu Hilský

Vložil
ČTK
05.09.2014 10:40
Praha

Václav Hilský

Václav Hilský, spolupráce Evžen Linhart, Kolektivní dům v Litvínově, 1946 - 1957

Praha - Architekt Václav Hilský, který se narodil 6. září 1909 ve Valašském Meziříčí, ovlivnil svými projekty podobu řady českých měst a obcí. Nejznámější stavbou, která se zrodila na Hilského rýsovacím prkně, je Kolektivní dům v Litvínově. Absolvent Umělecko-průmyslové školy jej navrhl spolu s Evženem Linhartem pod vlivem slavného Le Corbusiera koncem 40. let. "Koldům" byl definitivně dostavěn v roce 1958, jeho pojetí se ale se skutečnými potřebami lidí trochu minulo.

    Byty jsou maličké, podle představ architektů totiž měli jejich obyvatelé trávit většinu volného času pohromadě, třeba ve společenských místnostech, stravovat se měli v jídelně, pro děti byla vybudována školka. Během let se ale ukázalo, že lidé dávají přednost životu soukromí a původní hlavní myšlenka Kolektivního domu se vytratila. Dnes funguje jako běžný bytový dům, ve kterém se ale jeho nájemníci musejí potýkat třeba s malými kuchyněmi a některé společné prostory zejí prázdnotou.
    Kromě průkopnické litvínovské stavby navrhl Hilský (mimo jiné otec shakespearovského překladatele Martina Hilského) také nové Lidice nebo nerealizovanou přestavbu centra Kladna z poloviny 60. let. Věnoval se i projektování sídlišť, jeho projekt lze najít na Kladně (Sítná), v Ostravě (Poruba) a Příbrami (centrum Březových Hor). Architekt, který už před válkou projektoval domy pro chudé, se podílel i na budově Centrotexu na náměstí Hrdinů v Praze. Hilský zemřel v říjnu 2001 ve věku 92 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články