Pražský hrad se od pátku do pondělí zdarma otevře veřejnosti

Vložil
ČTK
28.05.2020 21:00

Praha - Pražský hrad se od pátku do pondělí zdarma otevře návštěvníkům. Lidé si nebudou muset kupovat vstupenky třeba do Starého královského paláce, Zlaté uličky nebo na expozici Svatovítský poklad. V sobotu a v neděli si navíc lidé budou moct prohlédnout vozy z prezidentské autokolony. ČTK to dnes řekl Vít Novák z tiskového oddělení Pražského hradu.


Pražský hrad se po uzavírce kvůli opatřením spojeným s pandemií koronaviru znovu veřejnosti otevřel v pondělí. Zpočátku přicházeli podle Nováka návštěvníci sporadicky, zájem ale o nejnavštěvovanější českou památku postupně stoupá. "Ale se stavem před pandemií je to zcela nesrovnatelné," poznamenal Novák s tím, že areál Hradu je stále téměř prázdný.

Bezplatné zpřístupnění hradních objektů je podle Nováka příležitostí turistický ruch na Pražském hradě oživit. Lidé se budou moct bez koupě vstupenky podívat do Starého královského paláce, katedrály sv. Víta, baziliky sv. Jiří, Zlaté uličky, Rožmberského paláce, na expozici Příběh Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstavu v Královském letohrádku.

Areál Hradu je otevřený od 06:00 do 22:00, dočasně vedení Kanceláře prezidenta republiky zrušilo plošné vstupní kontroly. I nadále je ale podle Nováka zakázáno vstupovat do Hradu s nebezpečnými předměty.

Samotné návštěvnické objekty a výstavy jsou otevřeny od 10:00 do 18:00, turisté mohou přicházet bez registrace. Svatovítská katedrála ale bude mít od pátku do neděle z liturgických důvodů omezený provoz, otevírací dobu lidé naleznou na www.hrad.cz.

Podle Nováka musí návštěvníci dodržovat předepsané hygienické předpisy, tedy například musí mít ve vnitřních prostorách zakrytá ústa nebo si musí dezinfikovat ruce. Pracovníci Hradu také budou dohlížet na to, aby na jednom místě nebylo příliš mnoho lidí. Podle vládního doporučení Hrad stanovil maximální kapacitu svých objektů tak, aby na deset metrů čtverečních připadla jedna osoba. Do katedrály sv. Víta tak bude vpuštěno v jeden okamžik nejvíce 250 lidí, do Vladislavského sálu 200, do Zlaté uličky 130.

V sobotu a v neděli si lidé budou moct prohlédnout na třetím hradním nádvoří vozidla, která užívá prezident a jeho doprovod. Podívat se také mohou na polední střídání vojáků Hradní stráže. Ceremonie je podle Nováka proti běžnému střídání lehce upravena, vojáci například nastupují v rouškách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články