Pražské stavební úřady měly problémy s novým systémem stavebního řízení

Vložil
ČTK
01.07.2024 18:30
Praha

Praha – Stavební úřady pražských měst- ských částí měly problémy s dnes spuštěným systémem digitálního stavebního řízení, někteří úředníci v něm minimálně dopoledne nemohli pracovat. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí městských částí. Odpoledne se podle zpráv některých radnice situace zlepšila. Informační systém pro stavební úřady (ISSŘ) je propojen s Portálem stavebníka, přes který mohou lidé ode dneška nově podávat své žádosti. Digitalizované stavební řízení je součástí nového stavebního zákona. Mluvčí MMR Petr Waleczko dnes ČTK řekl, že úřad řeší drobné problémy, se kterými se před spuštěním systémů počítalo.


Mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp ČTK dopoledne sdělil, že pracovníci stavebního úřadu v systému vůbec nemohou pracovat, protože nelze nastavit uživatelská práva. "Na odstranění problému se prý pracuje. Do systému se nyní bez problémů přihlásí pouze lokální administrátor. Příslušným pracovníkům nelze nastavit ani základní role: stavební úřad a dotčený orgán," uvedl. Dodal, že zatím do systému dorazila jedna žádost, jejíž přílohy bylo nutné stáhnout do počítače, aby šly otevřít.

Problém s přístupem do systému měli i někteří úředníci Prahy 1. "Zatím pracujeme s variantou, že je možné, že se připojení podařilo jen těm, kteří mají vyšší práva," uvedla mluvčí první městské části Karolína Šnejdarová. Později doplnila, že odpoledne po přenastavení systému se situace zlepšila. Dodala, že elektronické podání zatím na úřad nedorazilo žádné, ale v minulých dvou týdnech chodilo třikrát více klasických žádostí, zřejmě kvůli obavám ze zahájení digitalizace. "V minulém týdnu pak bylo stavebnímu úřadu ve čtvrtek a v pátek doručeno přibližně stejné množství nových žádostí jako během celého dubna," řekla.

Ráno a dopoledne se do systému nemohli přihlásit ani úředníci Prahy 6, po 15:00 už fungoval. Podle mluvčí radnice Marka Zemana nicméně i tak nový systém práci úředníkům spíše komplikuje, protože chybí některé funkce, na které byli zvyklí. "Konkrétně jde například o propojení na náš ekonomický systém a spisovou službu, což v dosavadním systému fungovalo, tudíž to celý proces pouze komplikuje," uvedl. Problémy s přihlášením dnes hlásili i z Prahy 7. "Zejména v prvních dnech očekáváme, že bude třeba řešit řadu technických záležitostí a nevyjasněných otázek, než se systém naplno zaběhne," uvedl její mluvčí Martin Vokuš.

Úředníci z Prahy 8 podle mluvčího městské části Martina Šalka hodnotí systém jako to nejhorší, co zatím zažili, a to i ti s třicetiletou praxí. "Zaměstnanci stavebního úřadu Prahy 8 se od rána pokouší do ostré verze systému přihlásit. Po několika pokusech se to jedné pracovnici podařilo - výsledkem je zjištění, že ostrá verze funguje stejně jako testovací a má do ní přístup celá republika, stavební úřady si tedy mohou navzájem podání rušit, upravovat atp.," uvedl. "Možnost upravovat jiné záměry je chybou, kterou řešíme s dodavatelem," sdělil ČTK mluvčí MMR. Systém ovšem podle něj počítá s možností vidět záměry patřící i jiným stavebním úřadům. "Je to kvůli vzájemné koordinaci a spolupráci," doplnil Waleczko.

Šalek doplnil, že manuál od ministerstva dorazil na úřad e-mailem v pátek odpoledne a ve formě, která neobsahuje jasně popsané postupy. S ohledem na nárůst počtu podání v minulých týdnech potrvá úředníkům do konce roku, než je zpracují. "Zároveň by se měli učit pracovat s novým digitálním systémem a postupovat podle nových vyhlášek, se kterými neměli čas se seznámit," uvedl mluvčí.

Negativní zkušenost mají zatím i úředníci Prahy 2. "Zaměstnanci stavebního úřadu Prahy 2 nemohou systém hodnotit v žádném případě kladně, protože vykazuje zásadní, kritické nedostatky," uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová. Dodala, že do ISSŘ nelze zadat adresa, pouze katastrální území, a v systému není možné filtrovat záměry v konkrétních regionech a ukazují se výsledky za celou republiku. "Systém pravděpodobně neumí ani ztotožňovat osoby. Adresa účastníka řízení se po zadání ověření automaticky nedoplňuje, jak by měla," dodala mluvčí. Pracovníkům úřadu se podle ní také nezobrazují všechny dotčené orgány.

Podle Waleczka MMR pro stavební a další úřady zřídilo call centrum, které úředníkům pomáhá s používáním nově zavedeného systému. Call centrum žadatele rozřazuje mezi odborníky a ministerstvo postupně dotazy vyřizuje. Všechny úřady by měly mít k dispozici manuály, jak se systémem pracovat. Funkci systému má podle Waleczka nyní na starosti dodavatelská firma a její vývojáři.

Na úřadech a mezi stavebníky a odborníky budil nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení před zavedením spíše obavy. Zakázka na zavedení části systému byla několikrát zrušena, školení pro úředníky bylo zřízeno narychlo a nebylo úplné a úřady nedostávaly vždy vyhovující techniku. Bartoš ČTK dříve řekl, že zavedení nového zákona a digitalizace stavebního řízení se pravděpodobně neobejde bez počátečních obtíží.
0 komentářů
přidat komentář

Související články